kokulu çay yapmak

istediğim kokulu çayı bulamıyorum. bu çay ocaklarında dar çay bardaklarıyla gelen mis kokulu çaya nasıl ulaşırım. doğuş ve liptonun bergamotlarını denedim, yine doğuş gurme çayı denedim. bugün çaykurun çay çiçeğini aldım. çaycı yerine çelik çaydanlığa geçtim o koku ve tada ulaşamıyorum. hangi markayı nasıl demleyeyim ?

tomurcuk koymayı denediniz mi?

  • pide  (20.05.20 16:40:28)
doğuş çayın tomurcuğunu denedim acı oldu

  • denef  (20.05.20 16:56:26)
Kokudan kastınız bergamot aromasiysa direkt kurutulmuş bergamot alıp ince bir dilimi demlige atarak çayı demleyebilirsiniz.

  • fraise  (20.05.20 17:05:12)
tomurcuğun miktarı önemli 5 çorba kaşığı miktara 2-3 çay kaşığı yeterli olur.

  • tantunizade murat efendi  (20.05.20 17:17:12)
çay ocağında bergamot falan olmaz ya, bir yanlışınız olmasın? ben tirebolu 42 ile altınbaş karıştırdım bire bir oranda, memnunum gayet. kettle ile su tam kaynamaya başladığında fazla fokurdamadan durduruyorum, çelik çaydanlığa önce suyu iki ince belli bardak çay için bir su bardağı su olacak şekilde (genelde üç su bardağı) koyup, sonra koyduğum her bardak su başına bir yemek kaşığı (tam dolu da değil, silme de değil ikisinin arası) çayı da üzerine koyuyorum.
çaydanlık içinde filtreli hazneler falan oluyor (tinyurl.com), onlardan kullanmıyorum sadece içeriden takılı süzgeç (tinyurl.com) var.

  • gkhncnzdgn  (20.05.20 17:19:32)
geçen hafta a101deki küçük poşetli tomurcuğu denedim. yoğundu. teneke kutudaki daha ayarlı gibiydi.
bir arkadaşım kısa bir süre çaycılık yaptı. işe girişmeden önce araştırmış, çaykur tiryaki kullanılırmış. böyle diyordu. acaba o tadı yakalamak için bir karışım mı yapıyorlar. siz de olmadı öyle deneyin.

istediğiniz tadı yakalarsanız tarifi de merakla bekliyorum :D
  • MtKrt  (20.05.20 17:23:46)
çaykur tiryaki deneyeceğim. kastettiğim tam o çay ocağı çayı çünkü. umarım aynı şeyden bahsediyoruzdur.
tomurcuğu biraz fazla koyuyormuşum ben onu da daha makul tutup deneyeyim.
hepinize teşekkürler.
  • denef  (20.05.20 17:29:02)
Çay ocaklarında çaykur tiryaki veya çaykur kamelya kullanılır, en ucuz çaylar. Öyle karışım, harman, ne bileyim bergamot falan da olmaz. Olsa olsa karbonat olur demi çıksın, koyu gözüksün diye. Dandik çay gibi olsun diyorsanız en ucuz çaykur çayına karbonat atıp deneyin.

  • kibritsuyu  (20.05.20 18:06:05)