patlican pişirirken

yabancı tariflerde bizim gibi tuzlu suda bekletip acısı çıksın diye beklemiyorlar, doğrudan kullanıyorlar, kullandıkları patlican cinsi mi farklı yoksa acısına mı alışıklar merak ediyorum

Açılın taksonomi takıntılı insan geldi! Patlıcan yani Solanum bir cins zaten. Solanum melongena da tür ismi. Bundan melezlenerek üretilen birçok çeşit var bizde kemer, bostan, Gönen vb. Tr dışında da bir o kadar çeşit var. Melezleme esnasında buna dikkat edilerek üretim yapılmış olabilir ancak acılığa sebep olan en önemli faktör sulama rejimi. Ufacık bahçelerde yetişen baldan tatlı patlıcan yediğimi de biliyorum.

Önerim de tuzlu suda bekletmek değil dilimleyip sadece tuzlayarak suyu bırakmasını sağladıktan sonra bezle kurulamak.
  • beetlejuice  (18.05.20 17:23:43)
hiç patlıcanı suda bekletmedim. biraz tuzlayarak hemen kullanıyorum. eğer içi çekirdekliyse ayırıyorum. şimdiye kadar acı patlıcana denk gelmediğim için acılığı çekirdeğin yaptığını düşünüyorum ve muhtemelen yanılıyorum, olsun.

  • denef  (18.05.20 19:00:12)
annem artık patlıcanların eskisi gibi acılığının olmadığını söylemişti. Tohumdan mıdır başka bir şeyden midir bilmiyorum. Gerçekten de öyle acele ile yapıp hiç tuzlu suda bekletmediğimiz patlıcanlar da acı olmuyor.

  • kraldan cok kralci  (18.05.20 19:07:58)