[]

Hesap makinesi nasıl işlem yapıyor?

Parmağımla 2, + ve 2 tuşlarına basmam ile ekranda 4 rakamının çıkması arasında neler oluyor? Bildiğim kadarıyla bütün işlemler ikilik tabanda yapılıyor ama benim kastettiğim şey 2lik tabanda 10+10’dan 100 bulup bunu 10luk tabana çevirmesi değil; bunun en temeli, yani 10 ile 10’ı toplayıp 100 bulması nasıl oluyor? Umarım anlatabilmişimdir. Teşekkürler.

Aynı sorunun programlama için olanını da merak ediyorum açıkçası, ama o daha farklı sanırım.


 
en.wikipedia.org(electronics)


  • sting  (18.05.20 05:38:51) 
youtube'da ben eater diye bir arkadas var. en temelden baslayarak bilgisayar parcalari tasarliyor, calisma duzenlerini de anlatiyor. bu video isini gorecektir, tam aradigin sey.

www.youtube.com
  • chezidek  (18.05.20 10:16:01) 
@chezidek çok çok iyi bir kaynak olmuş. fakat lojik bilmeyen hiç duymamış birisinin kafası burada da karışacaktır. XOR, AND neler oluyor burada diyebilir en azından :)

bunların temeli aslında bizim zamanımızda lisede matematik dersinin mantık konusuna kadar gidiyor. Ve/Veya/İse/Ancakveancak hatta değilleri gibi işlemlerin yapılmasından bahsedilirdi.. Şimdi tüm müfredat değiştiği için artık var mıdır yoksa konu adı aynı mıdır bilmiyorum.

Aynı sorunun programlama kısmı da aslında bununla iç içe. Platforma göre değişen yazım şekilleri dışında pek farkı yok.
  • foolrules  (18.05.20 11:14:33) 
lisede mantik gormustuk evet. p v q , p veya q falan.

soruyu soran arkadas konuya merakli oldugu icin bu video guzel bir baslangic olur. oradan alir yurur artik :D
  • chezidek  (18.05.20 11:41:29) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.