[]

Fiil çekimi

Türkçede yapıyor olacağız diye bir fiil çekimi yok diye biliyorum. Doğru mu?
Peki yapmış olacağız var mı?
Çünkü yapacağız ve yapmış olacağız aynı anlama gelmiyor.


 
"yapıyor olacağız" niye olmuyor? yazılmış işte, "yapıyor olacağız": gelecek zamanın belirli bir parçasındaki sürekliliği anlatıyor: "siz geldiğinizde biz bulaşıkları yıkıyor olacağız."

"yapmış olacağız" da aynı şekilde var: gelecek zamanın belirli bir parçasının bitmişliğini gösteriyor: "saat 9'da bu iş bitmiş olacak."
  • osuran imam  (17.05.20 17:46:22) 
bunun günümüz dünyasında atfedilen kullanımlar dışında dil bilgisinde bir yeri yok mu?
ne diye geçiyor?

  • yetkili birine benzeyen abi  (17.05.20 22:13:05) 
türkçe'de birleşik zamanlar var: hikaye, rivayet, şart. bunlar da i- fiiliyle yapılır:ü

geliyor i-dim
gelecek i-miş
geldi i-sem

vb. ama bu yukarıdaki konular dil bilgisinde (bildiğim kadarıyla) geçmiyor. bence bunların birleşik zamanlar içinde işlenmesi gerekir. bence tabii. dilci değilim. dilciler ne diyor, onu da pek bilmiyorum.
  • osuran imam  (17.05.20 22:23:00) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.