[]

Linear regression sorusu

Linear regression için hem dependent hem de independent variable'ın interval data olması gerekmiyor mu? Cinsiyet'in başarıya etkisini ölçmek için simple regression kullanabilir miyim?

Cinsiyet 1 ise başarı 30
Cinsiyet 1.1 ise başarı 35 çıkarsa ne olacak?

1.1 cinsiyet olmaz ki

 
Kullanabilirsin, kategorikler degiskenler ikili degisken olarak kodlaniyor, yorumlarken de ona gore yorumlaniyor. Verdigin ornekte lojistige gerek yok, hatta lojistik uygun degil.


  • dunal  (15.05.20 18:32:37 ~ 18:33:34) 
Bağımlı ve bağımsız değişkenleriniz interval da olabilir binary de olabilir. Tüm kombinasyonlar mümkün, sadece bu kombinasyonlara göre farklı modeller kullanmanız gerekir. Bağımlı değişkenin binary olması durumunda logistic mesela.

Verdiğiniz örnekte bağımsız değişken olan cinsiyeti 0 ve 1 olarak kodlayarak linear regression kullanabilirsiniz.
  • voyager 1  (15.05.20 19:38:36) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.