[]

termodinamik kanunları neden sıfırdan başlıyor?

sıfırıncı kanun neden deniyor? normali birinci kanun, ikinci kanun,... x'inci kanun diye sıralamakken sıfırdan başlamak niye?

yıllar önce lise fizik hocama sormuştum da bilmiyorum demişti, yine aklıma geldi. Neden?


 
1. ve 2. Kanunların kabul edilip adlarının konduktan sonra keşfedildiği/üretildiğinden ve onlardan daha temel kabul edildiği için 0 olarak adlandırılmış.


  • fezagezgini  (14.05.20 04:00:00) 
Çünkü diğerlerinden daha sonra bulunmuş ama daha temel olduğu için sıfırıncı demişler.


  • sparky  (14.05.20 04:00:24) 
Hem daha temel, hem de aslında diğer yasaları matematiksel olarak ifade edebilmek için ihtiyaç var. Sıcaklığın ölçümü ve termal denge ile ilgili sıfırıncı yasa. Adını koymadan da sıcaklığı ölçüyorlar (termometre sıfırıncı yasanın uygulaması mesela) ama matematiksel olarak temelde ilk bunun ifade edilmesi gerekiyor diye düşünmüşler. Dört deseler diğerlerinden daha temel, bir deseler diğerlerini yeniden adlandıracaklar. Sıfır demişler o yüzden.


  • gayda  (14.05.20 13:54:47) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.