Zorunlu istihdam

Merhaba,

Teknik bir soru olacak ama arkadaşımıza yönlendirilen bir iş için bilgiye ihtiyacımız var.

Catering firması için sorumlu yönetici olarak zorunlu istihdam edilmesi gereken meslek grubuna biyologlar dahil oluyor mu? Yoksa sadece gıda müh.imi çalışabiliyor?

Yönetmelik ve tebliğlere göz attık ama konuya bir hayli uzak olduğumuzdan karışık geldi.

Umarım yardımcı olabilecek birileri vardır.

Teşekkürler.

www.tarimorman.gov.tr

şuraya baktınız mı? bu listeye göre biyolog sadece Maya, fermente ve salamura ürünler üreten iş yerleri için zorunlu personel kapsamında.

catering firmaları için olmaz.
  • benaslinda  (13.05.20 21:40:26)
Ona baktık ama araştırırken bir de şöyle bir yönetmelik değişikliği bulduk. Sonra da iyice karıştı aklımız :)

“a) Gıda üreten ve 60 beygir gücünün üzerinde motor gücü bulunan veya 10 ve üzerinde işçi çalıştıran veya et ve et ürünlerini üreten veya süt ve süt ürünlerini üreten veya su ürünlerini işleyen veya hazır yemek üreten iş yerleri veya yemek fabrikaları veya her türlü gıda katkı karışımları üreten iş yerlerinde; en az 4 yıllık lisans eğitimi almış ziraat, gıda, kimya mühendisleri, veteriner hekimler, kimyagerler, su ürünleri mühendisleri ve biyologlar ile gıda bilimi konusunda en az yüksek lisans yapmış diğer meslek gruplarına mensup kişilerin eğitim dallarına ve üretimin niteliğine göre sorumlu yönetici olarak istihdam edilmeleri her bir iş yeri için zorunludur.

En az 4 yıllık lisans eğitimi almış Ev Ekonomisi Yüksek Okulu Beslenme Bölümü mezunları ve Diyetisyenler yemek fabrikasında her bir iş yeri için sorumlu yönetici olarak istihdam edilebilirler.”

www.resmigazete.gov.tr
  • neskafefincanindaturkkahvesi  (13.05.20 22:12:48)