Ürün satışı / telif meselesi

ya biz geçen aralık'a kadar harry potter karakterleri çizimleri içeren bazı ürünler satıyorduk.
sonra bize bir mail geldi "satamazsınız kaldırın" diye. biz de korktuk kaldırdık.

satışımızın da cidd ibir bölümünü oluşturuyordu. ciddi anlamda satışlarımız düştü.

ulan şimdi google'a yazıyorum, her taraf harry potter ürünü kaynıyor.

mesela tıkladım en tepede ş uvar: www.ciceksepeti.com

bizim yaptıgımız ürünlerin de bunlardan farkı yoktu.
harbiden kuruldum yani şuan, alemin kerizi gibiyiz. ama korkuyorum da.

bu işin cezası nedir? var mıdır? napsak tekrar koysak mı ürünleri?

Size kim mail attı kaldırın diye?

Normalde evet satamazsınız. Telif ihlaline girer. Cezası ağır olabilir. Ama kimin mail attığını merak ettim. Rastgele biri de atmış olabilir.
  • himmet dayi  (13.05.20 08:25:28)
react.org'dan biri yazmıştı.

"I am writing on behalf of WARNER BROS, which is a member of REACT (also known as the Anti-Counterfeiting Network ). REACT actively fights the trade in counterfeiting products on behalf of its members. Additional information about our organization can be found on www.react.org.
It came to our attention that the above-mentioned website is using copyrighted images. This is a copyright infringement causing damage to our client."

"I hereby summon you to take sufficient action: to remove or to disable access to the infringing content immediately, but in any case no later than five days as of today. Furthermore, I request you to provide the personal data of the holder of the website so we can take appropriate actions. If you fail to comply fully and in timely manner with these requests we will advise our client to initiate legal proceedings based on copyright infringement, without further notice.Unnecessary, I emphasize that an ISP/Registrar can be held liable for infringing information on websites for which it is responsible.

In accordance with Article 14 of the European Directive on Electronic Commerce (2000/31/EC) , the Digital Millennium Copyright Act (Article 512 US Copyright Act) and Article 36 of the new Tort Law of the People's Republic of China (Decree of the President of the People's Republic of China No. 21), an ISP/Registrar is obliged, as soon as the ISP/Registrar obtains actual knowledge of the illegal activity or information and, as regards claims for damages, is aware of facts or circumstances from which the illegal activity or information is apparent, to act expeditiously to remove the information or to disable access to the information.

I have a good faith that the use of trademarks and/or copyrighted materials described above as allegedly infringing is not authorized by the right owner, its agent, or the law.

I swear, under penalty of perjury, that the information contained in the notification is accurate and that I am the right owner or I am authorized to act on behalf of the owner of an exclusive right that is allegedly infringed.

Please contact me if you have any additional questions regarding this matter.

I thank you in advance for your cooperation.

With kind regards,"
  • tchuck  (13.05.20 08:29:47)
zamanından sözlük çizgiroman meritokrasini ben yönetiyordum. dingil yöneticilerden biri gruba ertan ergili aldı. herif mesaj attı saniyesinde tabii "siz hayırdır benim parayla sattıklarımı bedava dağıtıyorsun millete" ben de durur muyum yapıştırdım cevabı "yaşasın devrim ve özgürlük"

bi hafta boyunca ona ait tüm seriyi kaldırdım sonra da duyuru yayınladım beyleyken beyle oldu ayıp ettik özür dileriz diye. üyeler "aaa :(:(:(:(" falan oldular ama yoruma hemen yapıştırdım cevabı "gruba onu alan dingile kızın" neyse üstünden bi ay geçti duyurunun falan. ertanı şutladım gruptan. engelledim de. sonra grubu da gizli yaptım üye alımlarına kapattım. sildiğim her şeyi yeniden yükledim. ama nasıl bi forsum var. küçük ülke yönetiyorum zanneder gören de amq.

şimdi bunu ertan dışında biri yazsaydı ben asla önemsemezdim. "mahkemeyle karar aldır kaldırt" derdim. adamın cidden daşaklı olduğuna emin olduktan sonra sen de gerekli paniği yaşa ondan önce biraz gereksiz. instagram falandan yapıyorsanız satışı önce bi sayfayı gizleyin. sonra adamı bulun engelleyin. biraz yırtık olun ya.
  • kablelvuku  (13.05.20 08:33:21)
kimin dedigine bagli, benzer bir durumda bir tanidigima avukatlar telefon acmis, ciddiye almadi bizimki. daha sonra birkac ay sonra tebligat geldi, davalik oldular ve yuklu bir tazminat firmaya, yuklu bir miktar da avukata odediler (hepsi belgeli, avukat makbuz duzenledi oyle odedi filan)

telif sahibi kurum ya da kisinin tr deki durumu onemli diye dusunuyorum
  • sweetoffice  (13.05.20 10:21:39)
Nerede satiyordunuz ? Bu urunleri normalde kullanmak icin telifink odemeniz lazim. Ciceksepeti satiyor ama telifini odemistir. Baska satan cok vardir, ya daha tespil edilmemislerdir ya da gozu kararir banane ya dihye satiyordur

  • oscar  (13.05.20 11:29:36)
@oscar,

çiçeksepeti nereye telifini ödedi allah aşkına? çiçeksepetindeki dandik bir mağaza satıyor, telif ödediyse iki bileğimi keserim.
  • tchuck  (13.05.20 11:30:40)
Yaptığınız olay TCK'ya göre de suç teşkil ediyor (harry potter ürün haklarının sizde olmadığını varsayıyorum), şikayet üzerine şu şekilde bir süreç işleyebilir: www.tevfikyildirim.av.tr

Sizi şikayet etmeyebilirler, ya da edebilirler ayrı mesele. Ederlerse ne kaybedeceksiniz, uğraşmaya istekli misiniz konu onunla alakalı. Bir çok insanın hırsızlık yapıyor olması hırsızlığın cezasız bir şey olduğunu göstermez diye düşünüyorum. Genelde belli bi rakama ulaşana kadar takmazlar, bakarlar bu iş yürüyor o zaman çat diye dava açabilirler.
  • roket adam  (13.05.20 12:52:49 ~ 12:53:40)
Yukarıda da anlatmışlar, şikayet edip dava açarlarsa, ama diğerleri de yapıyor gibi bir savunma şansınız yok. Kesin olarak teliften ceza yersiniz, bunu göze alıyorsanız sizin bileceğiniz iş.

  • cursor  (13.05.20 13:43:57)