köpek ısırması

motorda giderken iri yarı bi sokak köpeği pantolonumu ısırdı. pantolonumda yırtılma yok, olaydan 5 dakika sonra baktığımda deride de belirgin bir iz/kanama yoktu. bu durumda kuduz bulaşma ihtimali var mı?

Kulağında küpesi var mıydı ? Varsa kuduz aşısı oluyorlar diye biliyorum

  • kveldulv  (12.05.20 21:20:44)
vardı ama küpe kısırlaştırılmış hayvanlar için değil mi

  • isimsiz uye  (12.05.20 21:24:21)
@zeyna, hocam valla çok mutlu oldum şu an :D eminsiniz değil mi? bu karışık ortamda acile gitmek de hiç istemiyorum

  • isimsiz uye  (12.05.20 21:49:36)
kuduz salyadan bulaşır. köpeğin dişleri etinizi delip salyası kanınızla temas etmediği sürece bulaşmamış demektir.

  • bir garip melek  (12.05.20 21:51:15 ~ 21:51:44)
ısıran köpeği belediyeye bildirmen lazım.

seni ısırdı bişey olmadı, demek ki agresif bir hayvan, çoluk çocuğu ısırır öldürür.

hemen belediyeye falan bildirin, hiç olmadı yerini değiştirirler.
  • hem şişko hem deli  (12.05.20 22:06:13)
Nerede yaşıyorsunuz? Şundan dolayı sordum yaşadığınız yerdeki kuduz aşısı yapan bir hastaneyi arayıp sormanizi tavsiye ederim en doğru bilgiyi onlar verir.

  • Sakinolmamlazim  (12.05.20 23:03:32)
diş geçirme olması lazım, diş geçirme pantolon üzerinden olunca risk düşüyor. kanama falan olursa risk daha da artıyor. olayın oluş şekli de önemli. falan filan bir sürü parametre. ama risk 0 kimse diyemez. hemen sabunlu su ile yıkamak gerekiyor bölgeyi. kırsal bölgedeyseniz risk bir kademe artıyor. Türkiye'de her yıl kuduzdan ölen sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor, bazen sıfır ölüm veya 1-2 ölüm oluyor, onlarda genelde kırsalda, bu da istatistik tarafı. hastanedeki sürece gelince; özeller aşı yapmaz. büyük devlet hastanelerinde aşı sadece acil den girilerek yapılır.ben tuzla devlette oldum. acilde sarı bölgeden triaj a alınırsınız ve 15-20 dakika içinde işiniz biter çok yoğun değilse, ben gece 3'te gittim direkt dr un yanına girdim. aşı başlar ise 4 doz uygulanıyor. ilk gün bana tetanoz da yaptılar. 0-3-7-14. günlerde kuduz aşısı yapılıyor. sonraki gelişlerinizde hiç sıraya falan girilmiyor direkt aşı odasına girip aşı oluyorsunuz, 5 dakikalık süreç. ilk doz aşının erken başlaması önemli, ne kadar erken o kadar etkili oluyor aşı. 1 haftadan sonra falan giderseniz aşı başlamayabilirler. karar sizin.

  • surprise  (12.05.20 23:28:29 ~ 23:30:48)
Pantolonda bile yırtılma/delinme yoksa, doğal olarak cildinizde de bir yırtık, yarık, kanama yoktur.

Olmadığını kendiniz de görmüşsünüz, boşuna evham yapmayın. Hayvanın kuduz olma ihtimali çok düşük, hadi diyelim kesin kuduzdu bu hayvan, e size bulaşması için cildinizde bir giriş yeri olmamış ki.

Korkmayın.
  • John Bloor  (13.05.20 11:39:37)
köpekten kuduz vakası türkiyede yok denecek kadar az. kuduz asıl olarak kemirgenlerden geçiyor.

  • orpheus  (13.05.20 12:42:12)