[]

Neden böyle bir şey oluyor?

Pamukkale Üniversitesi'nde yüzyüze eğitim anketi yapılıyor. Öğrencilerin 5000'i isterken 21.000'e yakını online eğitim istiyor.

Bir üniversite öğrencisi için aile evinde bu kadar uzun süre kalmak, hele de bu korona psikolojisiyle ne kadar mantıklı? Öğrenciler neden bu yönde bir temayül gösteriyorlar? Bir kısmı maddi sebeplerle olsa da genç bir üniversite öğrencisi online eğitimi neden ister ki?


 
Hastalanmaktan korkuyor insanlar.


  • evrim halkasi  (12.05.20 18:56:38) 
(bkz: toplum sağlığı)
(bkz: fedakarlık)
(bkz: sağduyu)
  • archmage mahmut  (12.05.20 18:56:45) 
iyi de şehirdışından gelip aile evinde kalmayanlar gene öğrenci evlerinde kalmaya devam edebilir.

c-tembellik.
  • unabomber  (12.05.20 19:23:44) 
Hemen söyleyeyim

Pamukkale değil ama başka bir üniversite için (Daha büyük)

1- İnsanlar korkuyor. Kronik hastalıkları var, ailelerinde hassas birileri var vs.

2- Ulaşım yok gibi bişey. Otobüs uçak yok. Olan otobüsler çok çok pahalı (normalde 60 TL olan bilet 150 TL)

3- Kalacak yer sıkıntı. Yurtlarda karantina tayfa var. Evini kapatanlar var, özel yurttan çıkanlar var. Haftaya gel desen kalacak yer yok. Ayrıca aile evinde kalmak ekonomik açıdan daha uygun.

4- Bazı bölümlerde 200 kişilik salonlarda ders yapılıyor. Öyle bir ortamda bulunmak istemiyor insanlar.

5- Şu an cafeler vs. açık değil. Üniversite öğrencileri ne yapacak gelip ? Sosyallik neredeyse sıfır

6- Bazı bölümlerde dersleri geçmek online daha kolay. Yüz yüze sınavla geçemeyecek bazıları ödev yapıp dersi geçiyorlar.

Şu an en mantıklısı ve en güvenlisi bu. Sağlık en önemlisi. Ayrıca o 5000 kişinin bir kısmı denizlide ikamet edenler filandır. Şu an kimse artvinde, vandan, tekirdağdan gelmeyi göze almaz. Velilerde göndermez.
  • infernalcadre  (12.05.20 19:36:03) 
tam tersini sormak gerekiyor, o 5000 ögrenci nicin yüzyüze egitim istiyor. sehir disinda ogrencilerin bir kismi, gelmek istese otobus yok. gelse cogu evi bosaltmis, yurtlar kapali, kalacak yer yok. gelse oturacak yer yok. sinav olsa o kalabalikta nasil sinav olacak, onun icin hocalar asistanlar da okula gelmek zorunda olacak.

bu kosullarda dönem böyle kapanacak. online egitim sinav yalan dolan zaten. bir sekilde herkes gececek bu dönem böyle bitecek.
  • proteus  (12.05.20 20:04:20) 
ne kadar garip bir düşünceniz var.
nedenini bilmiyorum ama

''Bir üniversite öğrencisi için aile evinde bu kadar uzun süre kalmak, hele de bu korona psikolojisiyle ne kadar mantıklı? ''

lafınız cok ürküttü beni, virüsü aile evine tercih etmişssiniz resmen

ben de aile evinde üni okudum
tabii ki öğrenci evi serbestliği yok ama o kadar da değil,
online eğitim tabii ki olmalı
mantıklı, sağlıklı ve olması gereken bu cünkü?
  • blackgirl00  (12.05.20 20:11:38) 
böyle bir durumda ne isteyecekti insanlar? asıl siz neden okula gitme heveslisisiniz onu çok merak ediyorum ben. neden yani?


  • nothing in my way  (12.05.20 20:51:19) 
Mantıklı olan online eğitim çünkü. Yüz yüze eğitim isteyenlerin 5000 kişi olması çok bile bence. Şu koşulda yüz yüze eğitimi online eğitime tercih etmek için mantıklı bir tane sebep göremiyorum.

Ben Ege Tıp'ta intörnüm, bizim eğitimi inatla yerinde yapacaklardı bazı okullar online eğitim yaparken. Sonra dün çıkan yök kararıyla bu planı iptal ettiler ve bugün online eğitime geçtiklerini duyurdular. Çoğunluk bu karardan oldukça memnun olması gerektiği gibi ama arada bazı çıkıntılar hastaneye gidip gönüllü çalışmak istediklerini söylediler. Bunun da mantığını anlamıyorum mesela. Otur evinde dersini gör çalış işte, sınavlara da internet üzerinden rahat rahat girersin. Tuhaf yüz yüze eğitim isteyenler.

Ayrıca aile evi öcü mü? Bu dönemde öğrenci evine gitse ne yapacak? Sanki sosyalleşecek imkan var da öğrenci evini tercih etmesi daha iyi..
  • nundu  (12.05.20 21:33:46) 
1. hastalık korkusu
2. sadece sınav için 2 haftalığına git gel yapmak ulaşım maliyeti demek
3. seyahat kısıtlaması olan şehirlerde oturanlar için ya da seyahat kısıtlaması olan yerlerde okulu olanlar için izin almak ekstra uğraşı
4. dördüncü sınıfların pek çoğu bu dönem uzaktan eğitim şeklinde tamamlanacak diye evi yurdu kapattı, ayrıldı. okula dönseler kalacak yerleri yok. ufak sınıflasr için kyk'lar kapalı. üniversite okulu açsa bile bakalım kyk yurtları açacak mı? kyk dışındaki özel yurtlar da kepenk indirdi.
5. online eğitim çok rahat, devam zorunluluğu yok, varsa bile gir bağlantıya aç hoca kendi kendine anlatsın sen git öbür tarafta uyu, gta oyna, kim bilecek.
6. online sınav da ödev de çok rahat, watsap gruplarında, face gruplarında aynı ödev dolanıp duruyor. şu an muhtemelen aynı dersi veren tüm türkiye hocaları aynı kaynaktan çıkıp revize edilmiş bir ödevi okuyoruz.
7. aile evinde olduklarını nerden biliyorsun? sayıca az da olsa bir kısmı zaten okulun olduğu yerde kaldı, eve hiç gitmedi bile. daha az bir kısmı, sevgilisinin yanında kalıyor.
  • halanne  (12.05.20 22:25:04) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.