faiz - enflasyon - TL değer kaybı

sizce verilen bir borcun belli bir süre sonra, değer kaybı oluşmayan tam karşılığı nasıl bulunur
veya bulmak gerekli midir

bana biraz hayatın olağan akışı gibi geliyor, sağlam bir ekonomiye sahip olsaydık fiyat düşüşleri bile yaşanabilirdi

enflasyon dikkate alınsa alakalı alakasız pek çok kalem devreye giriyor

infakedelim.blogspot.com
görüşlerim bu şekilde ama altına endesklemek dışında pek bir şey gelmedi aklıma

altın haksızlık olur. Özellikle belirtilmediyse önemli olan alım gücü olduğundan enflasyon baz alınmalı bence.

  • catch the arrow  (12.05.20 12:47:58)
borcu verirken değerini altına çevirip kardeşim sana x gram altın veriyorum diye verirseniz bence sorun yok ama bunu belirtmeyip de altına çevirecekseniz yanlış. esnafsanız veresiye defterine ürünün fiyatını yazmaayıp ürün adedini yazıp borç ödeme günü o ürünlerin o anki fıyatından borç hesaplamak da yanlış değil. tabii aynı şekilde borcu alanın bu şartlardan haberi olmalı

  • uncle fyodor  (12.05.20 13:22:12)
tam karşılığı diye bir şey yok.
verilen borcun vadesi ve vadesinde ne olacağı en başta anlaşılır.
örneğin sana 100bin borç veriyorum. şu tarihte şu faizle alırım veya alacağım zamanın faizine göre alırım
veya sana 100bin borç veriyorum, bugünün fiyatı ile şu kadar altın, dolar ediyor. sen bana borcu ödediğin zaman o günün altını veya doları ile öde
bu şekilde anlaşılması lazım en başta.
sonradan tam karşılığı bulunmaz.
ama bu yapılmadı ise ne verildiyse onun faizi ile ödenmesi gerekir.
  • dafuq  (12.05.20 14:16:24)
bence ay ay devlet ve özel bankaların faiz ortalaması alınıp inceledikten sonra orta bir yol bulup yani özelin %60'ı devleti %40'ı gibi (ama sağlam bankalar olacak. max ve min olanları da ortalamadan çıkarırdım.)

elimde ay ay faiz değerleri var artık. şimdi bu faiz değerleriyle birlikte stopajı da düşerek bu parayı faize koyduğumu farz ederim. tabi unutmayın burada birleşik faiz hesabı yapmak lazım. ya da kolay olsun diye yıllık ortalama alınıp da yapılabilir size kalmış. birleşik faiz daha avantajlı olacaktır. kim açısından orasını da size bırakalım.

neyse elimizde bu tablo oluştuysa anaparayı da koyarak bu hesabı yapabiliriz.

bunu enflasyon, dolar, altın hatta döviz paketi yatırım fonlarıyla falan da karşılaştırmak mümkün tabi.

güzel bir iş fikri çıkar bundan.
  • ozdek  (12.05.20 15:40:10)