Filtre verme

Ben hiç filtre vermedim inanmıyorum da zaten. Ama bu sene koronadan dolayı temizlikçi ablaya biraz yardim etmek istiyorum hazır ramazan gelmişken de sadaka verir gibi olmasın diye filtre vermek istiyorum.ancak bunlar nasıl denir bilmiyorum. Ayıp olur mu onu da bilmiyorum. Yanı iki sorum var bir ayıp olur mu iki ayıp olmazsa nasıl mesaj atmalıyım.

Ayıp olma düşüncesini de şuradan kurdum. Sonuçta ekmeğini eline almış bir kadın kendisi bana bişey söylemedi ama iki aydır iş yapamadığını da biliyorum. Zor durumda olduğunu düşünüyorum sadece.

Bu arada banka hesap nosu falan bilmediğim için sormadan etmeden yollayamıyorum para.

  • cilekli krep  (11.05.20 19:43:29)
Dinle alakam yok ama, o fitre olmasin sakin?

Ayip olmaz, neden olsun? Muhtemelen ihtiyaci vardir simdi. Bir ihtiyaciniz var mi, arkadas erzak kolisi dagitiyor size gonderelim mi gibi bir palavra sikip, fitre icin ayirdiginiz miktarla erzak vs alip, belki kalan parayi da bir zarf icinde koliye koyup evlerine goturebilirsiniz.
  • kurbanlik koyun  (11.05.20 19:45:22 ~ 19:45:45)
Filtre değil fitre.

Karşınızdakine ramazan fitresi olarak verdiğinizi söylediğinizde almamazlık edeceğini zannetmiyorum. Siz inanmasanız dahi hanımefendi sizin dini görevinizi yerine getirdiğinizi düşünecek o yüzden sorun olmaz.

Bence ayıp bir şey değil. Korona zamanı zaten dediğiniz gibi iki aydır sorun yaşıyor olabilir. Gerçekten yardıma ihtiyacı varsa zaten reddetmez. Siz de güzel düşünmüşsünüz hem hanımefendiyi tanıdığınız için gönül rahatlığıyla vereceksiniz.
  • black holes in the sky  (11.05.20 19:46:22)
"merhaba x hanım. eğer kabul ederseniz ramazan ayı vesilesiyle bu seneki fitremi size vermek istiyorum." vs gibi bir mesaj atabilirsin. ayıp değil.

  • ala09  (11.05.20 19:47:07)
valla bunca yıl yanlış yazmışım bir kere de düşünmemişim filtre ne kahve filtresi mi tabii ki fitre.

  • cilekli krep  (11.05.20 19:48:09)
Ayıp değil bence de. Herkesin zoruna gider, yardım kabul etmek kolay bir şey değil. O da ayrı bir tevazu gerektiriyor. Siz de tevazu ile hareket edersiniz (ki öyle anlaşılıyor üslubunuzdan) rencide olmayacaktır diye umuyorum:

"X Hanım, fitre olarak ayırdığım bir miktar var bu sene, kabul ederseniz size vermek istiyorum."

İnanmadığınız için fitre demek istemezseniz "birine faydası olsun diye ayırdığım bir miktar para var, kabul ederseniz size vermek istiyorum" da diyebilirsiniz. Yine istediğiniz kişiye yardım amacına ulaşır.
  • gayda  (11.05.20 21:12:46 ~ 21:13:26)
bence direkt eline zarfla sikistirin "bunu size ramazan yardimi/bayram harcligi olarak vermek istedim, kabul ederseniz sevinirim" diye. hayir demeyecektir.

  • yoggi  (11.05.20 22:33:29)
Cok güzel düşünmüşsünüz.

Yardımlaşma çok güzel bir duygu.
  • intern in the house  (11.05.20 23:20:03)
Yaziniz beni gecmise goturdu. Bi seyler yazayim derken sonra fark ettim ipin ucu kacmis, hayli uzamis yazdiklarim. Gozlerimde yaslarla kalakaldim. Sildim hepsini.
Ne hayatlar yasaniyor bilmiyorsunuz. Sentetik hayatlarimizda yaratilmis ihtiyaclarimizla bogusurken ne anneler caresizligin dibini yasiyor su anda. "Allahim yardim et."

Ne guzel çevrenize karsi sagir degilsiniz, Dilsiz de olmayin. Mutlaka sorun.

Madem ki varsiniz, madem ki dunyadasiniz siz inanmasaniz da allah size inaniyor demektir.
  • Kirmizibavul  (12.05.20 03:34:37)