[]

Ses tonunu değiştirmek mümkün mü

ses çıkarmak canlıların duydukları sesleri taklitlerle gelişiyorsa, biz de etrafımızda örneğin ailemizden duyduğumuz tonlarla öğreniyoruz o zaman konuşma sesimizi?

işin teknik tarafını yani ses telleri, anatomi, nodül vs kısmını geçiyorum.
peki öyleyse duyduğumuz, maruz kaldığımız sesleri değiştirirsek kendi ses tonumuzun değişmesi de mümkün mü? dönüştürülebilir, eğitilebilir bişey mi?
şarkı söylemekten bahsetmiyorum.
sese hacim katmak
ve başka tondan; daha tizden ya da daha pesten konuşma meselesini soruyorum?

 
cevabı uzmanlara bırakıp kendimce yorum yaparsam; tonu değiştirmek mi oluyor bilmiyorum ama her ana dilde farklı gırtlak yapıları geliştiğini biliyoruz; çinliler olsun, ispanyollar olsun farklı dilleri telaffuz ederken zorlanabiliyorlar, vice versa. ton açısından da aklıma gelen ispanyolca konuşanların sesleri daha çatallı daha kalın oluyor sanki.


  • nonik  (11.05.20 13:14:02) 
Çalışırsak neden olmasın? En iyi örnek dublaj sanatçıları, ben Kurtlar Vadisinde Erhan ve Abdülhey karakterini aynı adamın seslendirdiğini öğrenince çok şaşırmıştım mesela.

Duyuruyu okuyunca denedim, farklı ve daha tok bir tondan konuşabiliyormuşum. Ama bu bir taklit, sürekli böyle konuşmak çok zor. İster istemez insan kendi ses tonuna döner.

"Ailemizden duyduğumuz tonlar" bu kısıma katılmıyorum, öyle olsa ses tonumuz ailece aynı olurdu.
  • John Bloor  (11.05.20 13:26:51) 
ailece aynı zaten?
yani tıpatıp değil tabiki ama insanların anne-baba ses tonlarına çok benzer bi yerden konuştuğu fark edilir bişey.

  • rewlack  (11.05.20 13:44:32) 
İnsanların sesi ergenlikte oturuyor. Bazı kişiler ergenlik sonunda ince sese sahip olabiliyorlar ve ileride bu ses onlara rahatsızlık verebiliyor (Özellikle erkeklerde toplumsal cinsiyet rolüne bağlı). Ses terapisiyle bu tarz ince ses tonlarını kalınlaştırmak mümkün.


  • nundu  (11.05.20 13:56:20) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.