Günlük yemek ücreti

Selâm. Çalıştığım yerde fabrika duruşa geçince yemekhane de kapandı. Kendi imkanlarımizla dışardan yemek getiriyoruz. Ayda 15
Gün çalışıyoruz, günde 12 saat ve yatan yemek ücreti 380TL.

SGK yi aradığımda diyor ki günlük yemek ücreti 5.89 TL.
Aşağıdaki gibi İnternet üzerinde çoğu yerde 25TL diyor.
www.muhasebetr.com

İşin aslını bilen bir ik aranıyor :)

işin aslı çalışana yemek parası vermek diye bir zorunluluk yok.
sgk'daki rakam 5.89 tl size şirket yemek ödemesi yaptığı için bunun bir yüzdesini primden düşüyorlar. yani işveren daha az prim ödüyor yemek verdiği için. yapılan bağışın bir yüzdesinin vergiden düşmesi gibi düşünün.

25 tl denen rakam da eğer sodexho vs gibi bir yerden faturalı hizmet alınırsa(yemek şirketinden de alınabilir tabi ya da kanun değişmiş olabilir bir süredir bu işlemi görmedim) vergiden düşebilecek rakam. yani ilki primi etkilerken ikincisi vergiyi etkiliyor.

o yüzden kurumsal şirketler 25 tl üzerinden ödeyerek hem vergiden düşmek hem de çalışanı mutlu etmek istiyor.
  • ozdek  (10.05.20 13:45:24)