[]

Bu ne demek?

Selamlar arkadaşlar.

University of London'da distance learning philosophy BA okumayı planlıyorum da, entry requirements kısmında yabancı dil yeterliliği hariç lise diploması için şu ibare var ama nedir çözemedim.

2005 yılında düz liseden 3,58 diploma notuyla mezun oldum.

Aşağıda belirttikleri qualifikasyonu karşılıyor muyum acaba?


''Devlet Lise Diplomasi / Lise Bitirme Diplomasi: comparable to UK GCSE grade A – C / 9 – 4 provided grade 2 - 5 is achieved on a subject for subject basis in final year of schooling (with the exception of English Language)''

 
İngiltere'de lise eğitim sistemi çok karışık. Bir sürü garip şey var bizim sistemle kıyas kabul etmeyen. Bu, GSCE hakkında biraz okuyayım dedim sizin sorunuzu görünce ve işin içinden çıkamadım. Ancak Türkçe aratınca şunu buldum: "İngiltere de lise eğitimi normal olarak 16 yaşında tamamlanır ve okul eğitimini tamamlayan öğrenciler GCSE (General Certificate of Secondary Education) sınavına girerek aynı isimli belgeyle mezun olurlar. GCSE Türkiye deki lise diplomasına eş sayılır." (atlasedu.com)

Demek ki bizim lise diploması ile burada bahsedilen GCSE eşit sayılıyor. Bu sizin için iyi haber. 3.50 ortalama üstü yapmış olmanız da iyi haber. Yüksek ihtimalle denklikte sorun çıkmayacak anlamına geliyor. Sorudaki "grade 2 - 5 is achieved on a subject for subject basis in final year of schooling" kısmını anlamadım; zira yine onların garip lise sistemine işaret ediyor.

Şmdi, tüm bu yazdıklarımı unutup en iyisi University of London'da ilgili departmana bir email atıp sormak. Onların her ülke için eş değer diploma bilgileri vardır. Direkt cevabı verirler.

Benim kişisel yorumum yüzde doksan sizin lise diplomanız yeterli sayılıyor.
  • finveben  (09.05.20 18:23:05) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.