Metalle röntgen cihazına neden girilmez?

Bunun cevabi aşağı yukarı belli ama ben bugün değişik bir olayla karşılastm. Dişçi randevumu daha fazla erteleye medim ve gidip röntgeni mi çektirdim panoramik. Maskeyle çekiyorlar. Yalnız maske de metal olduğunu unuttum. Bu röntgen sonucunu etkiledi belki ve bana yanlış tedavi başlatıldı. Ama bundan da önemlisi benim sağlığım acısından bi risk oluşturdu mu bunu merak ediyorum. Maske deki metal dolayısıyla çektirmiş olduğum röntgenin bana ne gibi zararları olmuş olabilir?

Şimdi görüntüleme uzmanları gelir ama hiçbir zararı olduğunu zannetmiyorum. Zaten o röntgenlerde radyoaktif madde falan yok. Yanlış bilmiyorsam, tungsten gibi bir metal var, buna yüksek voltajı verince elektron (veya neyse işte) atıyor. Öyle bir teknoloji.

  • malheiros  (08.05.20 18:33:37 ~ 18:33:52)
mr ile karıştırdınız sanırım.
mr makinesi çalışırken mıknatıs özelliği gösterdiği için etraftaki metalleri süper hızla çeker, hem size zarar verir hem makineye.

onun dışında röntgen cihazına veya görüntüye metalin etkisi yok, en kötü ihtimalle istenilen alanı gölgeler ki zaten panoramikin alanına girmez maske teli. ki girse bile metal dolgular gibi, veya çene protezleri gibi bakanın anlayabileceği bir görüntü olur,

sıkıntı yok.
  • masseter  (08.05.20 18:43:23 ~ 18:44:48)
mr cihazları mıknatıs gibi metali kendine çekiyor o yüzden bildiğim kadarı ile odanın içinde dahi metal eşya yok.

röntgende x-ışınları kullanılır.
x-ışınları metalden geçemediği için, üzerinizde metal olması x-ışınlarını bloklar ve arkasındaki yapı gözükmez.

örneğin dişlerinizin önüne metal plaka koyarsanız, dişleriniz gözükmez, plaka olduğu gibi gözükür. zaten röntgen sonucunuzu etkileseydi diş hekimi tekrar çekerdi.
sağlık açısından bir riskli durumunuz yok.
  • fezagezgini  (08.05.20 18:44:03)
Hiçbişey olmaz devam

  • gatherer  (09.05.20 17:19:45)