Pasaport Öğrenci Harç Muafiyeti...

selamlar, bu yaz interrail ile avrupayı dolaşıcam umarım, ama pasaport çıkaracağım daha, ve şu harç parasını da ödemek geziye ayırdığım paradan yiyecek. bugün sorduğumda bi eğitim amaçlı gitmen lazım, biz burda inceliyoruz eğer değilse muafiyet hakkındaki dilekçeyi veremeyiz dediler. acaba ne yapsam ne etsem de şu harç muafiyet dilekçesini alsam?

şunu söyliyim.. eğer okulun özel bir okulsa böyle birşey demiş olabilir.. bundan iki sene önce amerika'ya work and travel yapmıştım ve pasaport çıkaracağım zaman, oradaki memurlar bir yazı vermişlerdi, harcı ödememek için okula götürmüştüm.. özel bir okuldu ve dilekçem reddedildi.. yani paşalar gibi ödedim o harcı, ister eğitimsel birşey olsun ya da olmasın, özellerde böyle bir durum var.. aynı zamanda kuzenim de aynı şekilde başvurdu ve harcı ödemedi, okuldan o belgeyi aldı hem de work and travel amaçlı.. üniversitesi devletti bu arada.. genelleme yapmak yanlış ama üniversiteye göre değişiyor sanırım, ama özelse pek şansın yok gibi yine de..

  • adi kari  (30.04.10 23:39:12)
wat üniversite öğrencisi olmanı şart koştuğu için muafiyetten faydalanabiliosun ama diğer türlü eğitim için gitmezsen (misal dil okulu, erasmus vs.) hayatta alamazsın nitekim ben erasmus için gittim yetişmedi diye ben bile harç ödedim!

  • feranor  (30.04.10 23:51:00)
bizim okul, devlet üniversitesi, aynı durumdaki bir arkadaşımı 2 sene önce çok süründürdüler ve sonunda vermediler. gitti harcı da ödedi.
Erasmus için kendim bu muafiyetten yararlandım lakin.
bunun tam olarak yönetmeliğini bilmiyorum ama belki bir tane yurt dışında konferans bulup katılacakmış gibi gösterebilirseniz yararlanabilirsiniz. çünkü öğrenci işlerinin konuşması bir şeye dayanmıyormuş gibi geliyor. önüne ne götürsen olacak gibi bir halleri var.
  • natnan  (01.05.10 00:05:39 ~ 00:06:05)
evet özel, bende sempozyum seminer gibi şeyler düşündüm, bide şöyle bişey yapabilirim sanırım ama yerler mi bilmiyorum, eski okulumda tanıdıklarım var, acaba onlar adına bişey yazdırsam ne olur? mesela ordaki bi hoca şu şu öğrenci seminere katılmak için gidecek gibi. eski okulumla bir bağlantım yok, yani ne orda staj yapıyorum nede çalşıyorum. sorduğum öğrenci işlerindeki adamın konuşmasından birazda keyfiyet sezdim, yani istersek veririz istersek vermeyiz havasında konuştu.

acaba bu harç muafiyet dilekçeleri onların cebinden bişey mi çıkarttıyorda bu kadar sıkı olmuş?
  • notinhere  (01.05.10 00:21:07)