iş dışında bir uzmanlığınız var mı?

bunu akademik bir şey olarak sormuyorum yani okuduğunuz bölümle vs alakasız. mesela atıyorum biri marvel filmleri konusunda uzmandır, biri cep telefonları konusunda uzmandır her şeyi bilir. ya da şaraptan çok iyi anlar falan.
yani sorduğum şey burada ilgi alanınız olup da o konuda zamanla uzmanlaşır hale gelmeniz.
ben düşünüyorum da şu konuda uzmanım diyebileceğim bir şey yok.
sizin var mı?

Çok var da yazınca artizlik olacakmış gibi hissediyorum.

  • shangrilla  (06.05.20 16:16:06)
uzmanlığın bi tık altında fazlaca konu var bende.

  • kablelvuku  (06.05.20 16:20:22)
şarap ve rakı yapımı konusunda uzman sayılırım.

  • ankarakecisi  (06.05.20 16:41:13)
%50 tamirat
%90 cep telefonları
%100 pc oyunları
%80 resim/kara kalem manzara çizimi

İşimle alakaları %0

Bence tüm gününü sosyal medyada geçirmeyen, whatsapp gruplarında boş yapmayan herkesin en az 2-3 konuda oldukça bilgisi oluyor. İstemese de insan oluyor
  • avatar is back  (06.05.20 16:41:46)
@avatar is back, yani benim de %50 diyebileceğim şeyler var elbette ama ben %90 üstü denilebilecek şeyleri merak ediyorum. ben de mesela altyazı yazma konusunda, makale yazma konusunda falan gayet iyiyim ama %100 diyemiyorum.

  • matilda  (06.05.20 16:43:38)
JACK OF ALL TRADES MASTER OF NONE!1
kendimi "uzmanı" olarak görebileceğim bir konu olsun isterdim ama ne kadar çok öğrenirsen o kadar daha az bildiğini fark ediyorsun; bu yüzden gerine gerine uzmanıyım diyemiyorum hiçbir şeyin.

  • Bruce  (06.05.20 16:59:36)
Isim icin mecbur olmayan ama meslege faydasi olan seyler var. Veri analizi, 3D printing vs.

Hic alakasi olmayan, sifirdan bilgisayar toplayabilirim mesela, kayinvalideye topladim bir kasa en son.
  • fortisvita  (06.05.20 16:59:59 ~ 17:02:28)
marangozluktan anlıyorum, uzman sayılırım.

  • The_Lollok  (06.05.20 17:01:35)
Çok hobim var ama uzmanlık olarak sıfır.

  • plutongezegendegilmi  (06.05.20 18:51:55)
Bisiklet ve parçaları konusu...

  • mahsus mahal  (06.05.20 22:11:31)
Bence yok. Ama olmasi yolunda kendimi paralamaktan zevk aldigim, beni heyecanlandiran bir ugrasim var.

Uzmanligi dunyanin en zor sinavlariyla "kanitlanan" bir alan sarap, o nedenle cikip kendime sarap uzmani demem buyuk ihtimalle omur boyunca nasip olmayacak.

Iyi bilirim dedigim alan var: Eski Misir mitolojisi. Cocuklugumdan beri neredeyse kesintisiz okuma yaptigim ve kendimi gelistirdigim bir alan.
  • buf-e kür  (06.05.20 22:18:14 ~ 22:19:42)
@hem sisko hem deli, mesela Master Sommelier sinavina davet edilip, sinavi geciyorsa pek ala kendisine sarap uzmani diyebilir bir insan.

"Uzmanlik" Zeus´un kadehinden sonsuzluk nektari icmek degil ki, "Anadolu´daki güller hakkinda uzman" sifati tasiyabilir biri ya da ilgimizi hic cekmeyen ve aklimiza hic gelmemis bir konuda uzman olabilir bir insan. Hic ulasilamayan bir kurum niye olsun ki uzmanlik? Her sey, tip, akademi ya da orduda oldugu gibi kademe kademe adlandiralacak diye bir kural yok.
  • buf-e kür  (06.05.20 22:34:03 ~ 22:35:11)