İngilizce Soru

Arkadaşlar, ekte ingilizce bir soru var. Ben çözümüyle ilgilenmiyorum. Sadece soruyu anlamak istiyorum.

Satış elemanısınız ve çıplak maaşınız 5.000$. Yani satış yapmasanız bile 5.000$ alacaksınız. Hedefiniz, bir yıl sonunda 30.000$ kazanmak. Hiç satış yapmasınız bile 6 ayda, hedefiniz 30.000$'a ulaşmış oluyorsunuz zaten. Bana göre, yapılması gereken minimum satış 0'dır.

Yoksa buradaki maaş bilgisi, problemin çözümünde kullanılmayacak gereksiz bilgi mi? Yani sadece, komisyonlarla mı, hedefimiz 30.000$'a ulaşmamızı istiyor?

(git: hizliresim.com)

Amerika'da maaşlar aylık değil yıllık oluyor. Çıplak maaş yıllık $.5000 gibi geldi bana.

  • crown  (06.05.20 16:06:17)
Birisi programı yazmış. Çözümü kendim bulmak istediğimden, etkisi altında kalmamak için kodu incelemeden çalıştırdığımda 303.000$ çıkıyor. Yani, maaşı hesaba katmamış anlamına geliyor.

  • Barbaros59  (06.05.20 22:50:12)
eğer soruyu yanlış anlamadıysam $247000 gibi geldi.

  • deju  (06.05.20 23:06:31)
Github'da alıntı yaptığım kitabın bütün sorularını paylaşan birisi var. Onun cevabını kopyalayıp çalıştırdığımda 303.000$ çıkıyor. Yani

5.000$ % 6 = 300$
5.000$ % 8 = 400$
293.000$ % 10 = 29.300$

Hepsinin toplamı 30.000$ yapıyor. Yani, o da maaşı kullanmamış anlamına geliyor.

Bu durumda neden 5.000$ maaş yazmış. Onu anlamadım.
  • Barbaros59  (06.05.20 23:14:26)
yukarıda yanlış yazmışım. eğer maaşı hesaba katarsak $253000 olması gerekmez mi?

maaşı öylesine yazmış olamazlar maaş+komisyon olmalı. en azından bizde iş dünyasının içindeyiz. kimse kimseye para dagıtmıyor :d
  • deju  (06.05.20 23:26:23)
Zaten sorun maaşı hesaba katmakta. Maaşı hesaba katarsan 6 ay sonunda zaten 30.000$ ediyor.

crown'un dediği gibi, aksi belirtilmediği sürece maaşlar yıllık mı Amerika'da?
  • Barbaros59  (06.05.20 23:35:51)
"Base vs. Annual Pay
While base pay excludes supplemental compensation received in the course of employment, annual pay takes into account actual earnings over the course of the year. Annual pay may be significantly higher than the base pay, since it may include bonuses, overtime, benefits, or awards.

Annual pay also factors in any amounts paid by an employer for a worker's medical, dental, and life insurance policies. The sum of these premiums is added to the base rate, along with other forms of compensation such as overtime or bonuses, to calculate the amount of pay that was actually received in a calendar year."
  • deju  (06.05.20 23:41:37)