[]

Almanya nasıl dünyanın en büyük 4. ekonomisi olabildi?

1945'te 2. dünya savaşı biterken darmadağın olmuş bir ülke nasıl yarım asırda dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline geldi?
 
  • nahtoderfahrung  (05.05.20 17:46:56 ~ 17:48:31) 
savaşta darmadağın oldu ama aydını, mühendisi, anlayışı vs. hasar görse de değişmedi ki. zaten savaştan önce hatta 1. dünya savaşından önce de dünyanın en büyük devletlerinden biriydi.


  • ya ben lan neyse  (05.05.20 18:11:02 ~ 18:13:46) 
yarım asırda olmadı abicim ülke gelenekleri diye bir şey var. ikinci dünya savaşında yenildi diye bu gelenek yok olmadı ki. bir mühendisin yaptığı köprüyü yıktın diye o mühendis bir köprü daha yapamayacak mı?

amerika'nın falan yardımı dokundu tabii. orası ayrı bir boyutu.
  • bohr atom modeli  (05.05.20 18:14:38) 
Modernleşme (bknz modernizm, aydınlanma vs) tamamlanmış bir ülkeydi zaten.
Bu bir kültür, gelenek meselesi. Çalışmak, üretmek, okumak vs zaten olmuş bitmiş bir şeydi.
Biz okuma yazma sorununu çözmeye çalışırken, orada dünyaya yön veren akımlar 1800ler1900lerde çıkmıştı.
  • jimjim  (05.05.20 18:54:33) 
2. dünya savaşı öncesinde de zaten ABD den sonra dünyanın en büyük sanayisine sahipti. Eğer Hitler yerine daha aklı başında tipler olsaydı bugün 100 milyon nüfuslu çok daha büyük ve güçlü bir Almanya olurdu esasında.


  • maxim gorki  (05.05.20 19:32:23) 
almanyanın japonyanın her yerinde amerikan üsleri var. sen de savaşıp kaybedip kayıtsız şartsız anlaşma imzalarsan sen de olursun. ingiliz manda ve himayesini kabul etsek biz de olurduk.


  • kelepir  (05.05.20 20:00:23) 
Amerikan himayesinde. üretim bir kültürdür. Savaştan önce de öylelerdi. Sonra da.


  • elitoangelito  (05.05.20 20:27:31) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.