Kira zam miktarı

Herkese selamlar saygılar, bu ay 1 yılım doldu ve ev sahibi zam için aramadı, ben de normal kiramı yatırdım. Ama sözleşmede muhtemelen her yıl tefe/Tüfe oranında zam yapılır gibi bir madde var. Şimdi bu durumda ev sahibinin sonradan aradaki zam farkını talep etmesi yasal olur mu?

Normalde zam için kiracı mi aramalıdır, yoksa ev sahibi mi?

Bence sen ara. Adam fark edince farkını isteyecektir. İstemesi normal.

  • himmet dayi  (04.05.20 16:47:54)
Pazarlık yap sen yine de. En fazla tefe-tufe oranında zam yapabilir diye biliyorum. Yeni sözleşme de imzala. Senin faydana olur evi erken bırakıp gitmeyeceksen.

  • prole  (04.05.20 17:16:24)
ben kiraciyken hic aramadim. ama ev sahibim aradiginda da hep sikinti oldu.

su anki aklimla onceden arayip teklif goturmenin daha iyi oldugunu dusunuyorum.

gerci bazi ev sahipleri bir garip oluyor teklifiniz son bir yildaki enflasyon miktarinin cok altinda olmamali. ona da yazik.
  • ozdek  (04.05.20 19:09:25)
Yukarıda yanlış bilgilere istinaden kesin bilgi veriyorum. Kontratta yazan artış oranı ile 12 aylık ortalama Tüketici Fiyat Endeksi'ne (TÜFE) göre belirlenen oran kıyaslanır. Hangisi düşük ise ona göre zam yapılır.

  • Mistyimage  (04.05.20 21:57:34)