25 bin tl parayla köyde yatırım?

25 bin tl param var annem ve babam köydeler, köye yatırım yapmak istiyorum. ekstradan bir gelir için koyun, dana, tavuk ne beslesem para kazanabiliriz köy yerinde?

büyük baş hayvan bakmanın zor olduğunu biliyorum arkadaşlarımdan.

şöyle ki arkadaşın babası bildim bileli inek bakar.

kendi tarlaları var bayağı büyük, hem satmak için buğday, sebze falan ekiyor.

hem de hayvanlara yem yapmak için mısır ekip, sonra onu slaş makinasında işleyip bişeyler yaparak yem yapıyor.

yani hayvan bakacaksan yem önemli, hazır yem verdikten sonra sattığın süt parasını bile karşılamıyormuş.

ikincisi 1 inek bakmakla 10 inek bakmak pek farklı değil, çünkü elini ayağını bağlıyor, her gün mutlaka yemini vermen, temizliğini yapman, sütünü sağman, hava güzelse dışarı çıkartıp otlatman falan gerekiyormuş.

veteriner ücretleri de yük oluyor. hayvandan çok iyi anlamak lazım, her şeye veteriner çağırırsan olmaz, anlamadığın için çağırmazsan hayvan ölebilir, mundar olabilir.

tabi kapalı ahır olmak zorunda. arkadaşların hem kapalı yeri hem de bayağı geniş belki 10 dönüm kadar çitle çevrilmiş inekler otlasın diye yaptıkları bir alan vardı.

mesela inekler olmasa orada tarım da yapabilirlerdi sonuçta ceviz ağacı ektiler aralıklı olarak.

küçük baş nasıldır bilmiyorum.

geçenlerde ineğin birisinin ayağı kayıp bacakları ayrılmış, çok ağır yaralanmış yani, kasap çağırıp al bunu demişler 1000 lira veririm demiş. arkadaşın babası da hayvan kesemiyor, acı çekmesin diye 1000 liraya vermiş koca ineği.

yani düşün bak, hayvan canlı, mundar değil, normal kesilecek hayvandan bir farkı yok buna rağmen 1000 lira ne demek.

çevre olayı da önemli, sattığın süt 3 kuruşa gidecek, eğer eti de pazarlayamazsan o da öyle olacak.

arazi varsa ceviz ağacı gibi değerli bieşyler ek. yeni tür bir sürü ağaç çıktı, bodur kiraz, bodur ceviz, bodur bilmemne. ekiyorsun 1 sene sonra ürün vermeye başlıyor, 2 3 sene sonra tam kapasiteli ürün veriyor. az buz da vermiyor bodur ağaç olmasına rağmen.
  • hem şişko hem deli  (04.05.20 02:48:14 ~ 02:51:22)
bu paraya kumes kur bari.

  • baldur2  (04.05.20 03:12:01)
büyükbaş hayvancılık hakkında fikir edinmek için Eşref Şekerli'yi takip edebilirsin.
etçi ırk büyükbaş para kazandırır mı?
www.youtube.com
sür üreticisi kazanıyor mu?
www.youtube.com

hayvancılıkla vs alakam yok ama bu adama denk geldiğimden beri düzenli izliyorum, çok güzel hap bilgiler veriyor.
Ek olarak sencer solakoğlu'nun videolarına da bakabilirsin, "vay anam vay millet neler yapıyor" dedirtiyor.

Küçükbaş hayvancılık da zor diyorlar, görece kolay olanı keçi bakmak diye duymuştum.
tavuk hindi vs de çok kolay olmasa gerek...

Ben olsam ucuz işçi ve büyük arazi yoksa canlı hayvanla uğraşmazdım, istiridye mantarı veya topraksız tarım vb küçük yerde az sermayeyle yapılacak daha basit işler denerim.
  • kambek  (04.05.20 03:32:29)
25000 tl büyükbaş işi yapamaz. O paraya kümes belki.

  • iddaaci  (04.05.20 03:38:23)
büyükbaş o paraya zor. küçükbaş desen otlatmazsan anlamı olmuyor. otlatma imkanı varsa zor gelmeyecekse olur diyecem de anca 20 koyun alırsın manasız.

kümes yap basit ama para kazandırır mı tartışılır.
  • kljgslsdkjsd  (04.05.20 03:41:27)
Çilek ek kardeşim.

  • deer hunter  (04.05.20 03:53:43)
Tarla arazi varsa kavak agaci dik. 10-15 sene sonra keredtrlik olarak kesiliyor kavsklar. Ama sulanak gerekiyor ilk 3-4 sene

  • exlibris  (04.05.20 04:52:55)
aromatik bitki ekin. yağını çıkarıp ihraç edin.

  • diffarentiationation  (04.05.20 04:57:44)