villa yaptırmak

parasite filmindeki şu ev gibi bir ev türkiye'de kaç paraya yaptırılır? arsa fiyatına, mekana göre değişir ama aşağı yukarı ne kadar olur? sahibinden evlere bakıyorum pahalı ve büüyk evler var ama güzel değiller bence. hiçbirinde keşke otursam demiyorum. ama böyle bir evde yaşamak isterdim. param yok tabii ki sadece kendini eylemek için soruyorum.

aslında pahalı, lüks değil merak ettiğim. minimalist, şık ve az biraz bahçesi olan izole bir yer.

linkler çalışmıyorsa google'dan bakabilirsiniz. daha çok resim var.

www.indiewire.com

Arsa hariç 200 bine falan olabilir.

  • senolll  (03.05.20 20:14:03)
ben ciddi soruyorum.

  • black mamba  (03.05.20 20:16:59)
metrekaresi 800tl/bin lira gibi düşünebilirsin, tabii yine kullanılacak betondan betona değişir, onlarında ayrı ayrı standartları var.

bu sadece kaba inşaatı asıl masraf bundan sonrası oluyor, armatür var 100 liraya armatür var 2 bin liraya, afyon mermeri kullanırım dersen başka italyan bilmemne mermeri dersen başka, fayanlarda bile dünya kadar fark var. ne bileyim camları elektirikli yapacam dersen başka kurşun geçirmez dersen başka falan. işi yapan adam yine aynı adam, yani onun masrafı değişmiyor. maleme fiyatı değiştiren şey. ucuza kaçayım dersen de o villa olmuyor.

sen yine de metrekerasını 1000 lira düşün.
  • selam  (03.05.20 20:33:20 ~ 20:34:28)
Başkan sahibindende prefabrik olarak arama yapın. aradiginiz ilanı bulacaksiniz. Çelik konstrüksiyon olacak tabi sizin beğendiğiniz. Ama prefabrik ilanları arasında cikarm

  • allah yazdiysa bozsun  (03.05.20 20:40:31)
bu ev baya lüks ya. prefabrik ya da metrekaresi 1000 lira olmaz gibi. ya da arrival filmindeki gibi bir ev.

  • black mamba  (03.05.20 21:09:49)
ilk fotoda tek katlı ve evin küçük bir bölümü 2 katlı gibi değişik bir tasarıma sahip 2.foto da full 2 katlı gibi pek anlayamadım ama ilk fotodakine göre konuşmak gerekirse arsa hariç 200 m2 bu tip bir yapı için 2019 maliyeti (2020 krizi fiyatları napar bilmiyorum) yaklaşık 250-300k olur max. iç dizaynı da yüksek kalite düşünürsek.

  • avatar is back  (03.05.20 21:26:08)
Sadece kagit masrafları 40-50 bin TL yi bulabilir ( proje, ruhsat , belediye , ıvır zivir ) Dış görünüş resimdeki gibi olacaksa bahçe peyzaj vs 550-600 bin...

  • origse  (03.05.20 21:47:31)
evin bilgisayar ortamında yapılmış hali şu.

www.behance.net

çok ucuz değil mi yahu? millet 500 bine ev alacağına arsa bulsa bu tarz bir ev yapsa daha iyi olmaz mı o zaman? ben milyon lira tutar diye düşünüyordum.
  • black mamba  (03.05.20 22:33:21)
evet de sade vatandaşın bağlantıları yok bu işleri yaptıracak. 1000 lira denmiş benim pek fikrim yok ama o 1000 lira işi bilen bağlantıları olan kişi için 1000 lira olmasın? sen bikaç müteahhitin kapısını çalsan çok daha yüksek fiyat çekeceklerine baya eminim ben.

bi müteahhit müşterimiz vardı küçük ölçekli, adam şey diyordu "yav adamlar ev yapıyor üzerine kar koyup satıyorlar onlardan alıyorum yine kendim yapmamdan daha ucuza geliyor"

öyle düşün.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (03.05.20 22:39:14)
sadece peyzaj işleri bile 200K tutar

  • plastic_angel  (03.05.20 22:49:30)
m2'si 2500-3000 tl alman lazım en az. ismi lazım değil öyle bir sallamışlar ki şaşırdım kaldım. istanbul'da rezidans yapıyordum 2-3 sene önceki maliyetim 2500 tl idi.

800 tl'ye yapanlara ben ödeme yapacağım bana da böyle villa yapsınlar. bin m2 falan yaptırabilirim o fiyata.
  • ozdek  (04.05.20 01:46:44)
bu evin nesi güzel ya. soğuk, işyeri gibi ev.

  • prizmatik  (04.05.20 02:16:39)
Açık alanlar dahil ortalama 300 m2 kurulumlu bir yer gibi düşünsek, hiç ithal ürün kullanmadan, yerlilerden de aşırı lükse kaçmadan ortalama 500 bin liraya yapılır. Peyzaj hariç.

3-4 katlı, 8-10 daireli en sıradan malzemeli inşaatta bile m2 birim maliyeti bin liraya yapamıyoruz şu an.

Müstakil yapılarda bu işi sürekli yapmayan insanlar m2 maliyetini asla tutturamazlar.
  • John Bloor  (04.05.20 10:14:17)
Peki bu veya buna benzer bir evi kendimiz yaptirmak istiyoruz diyelim.3-5 donum bahce ruhsatli arazi alsam bir kosesine boyle bir ev kondurabilir miyim evin taban alani toplam arazinin %5'ini gecmeyecek sekilde.Gene de belediye imar mudurlugunden birilerini ikna etmek zorunda kalir miyim?

  • turkuaz  (04.05.20 11:44:16)
İknaya gerek yok, imar varsa yapabilirsiniz. Genelde bu kadar büyük arazilerde %5 kadar imar izni oluyor, atıyorum 200 m2 ve 2 katı aşmayacak şekilde %5 imar var denilebilir. Her belediye ve her bölge için farklı olabilir.

Belediyeye başvurur imar durumu belgesi alırsın, bu belgeye dayanarak imara uygun bir proje çizer mimarın, sonra projeyi belediyeye götürüp onaylatırlar, onaylanırsa inşaat için ruhsatınız verilir.
  • John Bloor  (04.05.20 15:57:39)
@john
@turku
galiba koy yerlerinde %5 imar olmasi lazimdi. Ciflik evi diye geciyordu eskiden. Toplam alanin %5'ini gecemiyorduk ama sanki. Taban alani miydi ya da bakmak lazim.
  • ozdek  (04.05.20 18:51:11)