ne yapayım lütfen yardım :(

merhaba,

sizlere son derece çetrefilli ve okuması uzun sürecek bir sorum var.
yıllardır burada "başka bir ülkede yaşamak istiyorum, başka yerde nasıl iş bulurum?" gibi ağlanıyorum. bir yere başvurdum ve çeşitli görüşmelerden sonra kabul edildim. bu hemen herkesin bildiği "ilan açılacak önce o ülke içinde, orada yoksa eu içinde orada yoksa da 3. dünya ülkeleri içerisinde aranacak" aşamasına geldik. dosyam oranın "iş ve işçi bulma kurumu" benzeri bir yere gönderildi ve bilin bakalım ne oldu, PANDEMİ. :D

aradan 1 ay geçti, "tüm dünya can derdindeyken bu manyak kız ne diyor" demesinler diye sesimi çıkartmadım ama en son dayanamayıp mail attım. "benim iş durumu ne oldu, iş ve işçi bulma kurumuna yollamıştınız, onlar çalışmıyor mu ya da acaba işleme aldıkları için bitirmiş olabilirler mi?" diye, şirketin benimle ilgili fikirlerinin değişmediklerini söylediler ve kuruma ulaşarak sorgulayacaklardı durumu. şimdi biraz geriye gidiyorum,

şubat ayında benim onay aldığım doğrulandı ve biz pandemi olmasaydı şöyle bir plan yapmıştık, martın ikinci yarısında sözleşmem gelecek, mayısta sevgilimle evleneceğim ve aynı ay içinde vize için belgeleri toplayıp başvuracağım çünkü uzun süreli vizenin çıkması 90 günü bulabiliyor, şirket sahibiyle de ağustos diye el sıkışmıştık, sorun olmaz ve vizem çıkarsa da ağustos ayında çekip gidecektim. evlenip aile evlerimize dönecektik, ev mev çok kısa bir süre için gerekli değildi.

fakat pandemi oldu, sözleşmem gelmedi, belgelerimi toplayamıyorum.

tekrardan yazımın ilk kısmına dönüyorum, 15 gün önce öğrendim ki benim "case" onaylanmış, yani şu anda pandemi olmasa vizeme başvurup çekip gidebilecek durumdayım. ama sınırlar kapalı, apostil yaptıracak yer bile yok. biz de dedik ki evlenelim ve NORMAL ŞARTLARDA BİLE AĞUSTOSTA GİDECEKKEN ŞİMDİ BU KESİN İLERİYE ATAR o yüzden eve çıkalım ve gitme vaktim gelince de gideyim. bir yandan kendisi de eş durumundan yanıma gelecek ama o biraz daha arkadan gelecek, görev değişikliği olacak şirkette, bu değişiklikten sonra kayda değer bir süre -1 sene gibi- çalışmak istiyor. her neyse. şimdi biz öyle zengin ailelerin zengin çocukları değiliz. ben neredeyse asgari kadar kazanıyorum, ev kirası 1900, 360 da aidat var, ev eşyalı, sadece koltuk alacağız 2000'e, depozito cart curt derken birikmişimizi harcayacağız. biraz euro var kenarda, giderken onu koyup gideceğim cebime ama nişanlım için problem olabilir arkamdan. tüm bunların sonunda soracağım şey şu aslında, sizce biz eve çıkar harcamaları yapar da sonra her şey örneğin ağustosta normale döner ben de parayı harcadığımla kalır mıyım eylül ayında gidebilecek durumda olup? yoksa ocak şubata kadar yurt dışı çıkışları sıkıntıda olur da "iyi ki çıkmışız eve ya çok bir kaybımız olmadı, boş boş oturacaktık evlerimizde" der miyiz?

karmaşık anlatmış olabilirim :( soruları yanıtlayabilirim. tikler hemen gelecek.

evlenip aile evlerinize donun ben ağustosta hayatin normale dönmüş olacagini düşünüyorum. hazırdaki paraya ben olsam dokunmaz yeni ülkedeki hayatımiza saklardım.

  • slalom  (03.05.20 19:21:02)
eve çıkmak şu durumda gereksiz masraf. tlnin değer kaybı da ortadayken birikmiş paraya dokunmazdım ben olsam.

  • pide  (03.05.20 19:42:15)
Asgari ücret kadar kazanıyorsan eve çıkmak cahillik olur. Sakla paranı.

  • ruhen hastayim ben  (03.05.20 20:14:40)
@ruhen asgarinin üstü ama öyle ahım şahım değil. Sevgilim benden daha fazla kazanıyor. Yani normal şartlarda 2lik bir eve çıkmak bizi zorlamazdı, şimdi de zorlamaz ama senelik sözleşme vs.derken mantıksız mı yoksa beklenenden uzun süre oturabilirsek değecek bir risk mi onu kestiremiyorum

  • dedi ayca  (03.05.20 20:28:50)
eşyalı, depozito derdi olmayan bi eve çıkın. sözleşme yaparken durumu anlatın.

  • scudman1  (03.05.20 20:43:19)
@scudman1 bulduğumuz ev eşyalı, depozitosu var ama maalesef. Durumu anlatırsak kimse kısa süreli vermez ki. Ya depozitoyu bırakacağız içeride ya da seneyi doldurana kadar oturacak arkamdan.

  • dedi ayca  (03.05.20 20:49:34)