fitness ile ilgili soru

2 sorum var

1- nefes nefese kaldıran alıştırmalar, hem kondisyonu arttırır hem yağ yakımını hızlandırır mı? mesela arka arkaya 20 burpee 20 jump squat 5 set gibi zorlayıcı şeyler?

2- önce normal workout 1 saat yapıyorum diyelim.klasik göğüs kol gibi hareketler.bitince cardio workout yapsam kalan enerjiyle etkisi olur mu hem kondisyon artmasına hem yağ yakımına?ilk soruda bahsettiğim burpee,jumping jack,side jack gibi hareketleri olan workoutlar?normal güç workoutundan önce yapsam güç workoutuna enerji kalmaz

merhaba,
kullandığınız terminolojiyi açıkçası biraz yanlış kullandığınızı düşünüyorum. kendi anladığıma göre cevap verirsem sizi yanlış yönlendirme ihtimalim var. o yüzden kondisyona dair birkaç şey anlatacağım siz kendiniz karar verin:

1- kondisyonunuzu (endurance) etkileyen iki önemli faktör var:

a- kısa zamanda yüksek güç üretebilme kapasiteniz (anaerobik kapasiteniz): 100 metre koşmak, burpee, dinlenmeden vücut ağırlığıyla yapacağınız egzersizler, ağırlık kaldırmak, yükseğe sıçramak vs.

b- ürettiğiniz gücü belli bir zaman diliminde aynı seviyede tutabilme kapasiteniz (aerobik kapasiteniz): ip atlamak, uzun mesafe koşmak, yüzmek, bisiklete binmek vs.

aerobik kapasiteniz yüksekse mesela maraton koşabilirsiniz. anaerobik kapasiteniz yüksekse 100 metreyi çok hızlı koşabilirsiniz. eğer özellikle bir yarışmaya hazırlanmıyorsanız, ikisinde de kendinizi ufak ufak geliştirmeye çalışmanız faydalı olur. bunun için haftada bir gün 1 saat koşu 1 saat ağırlık çalışmak yerine, haftada 2 kez yarım saat koşup, 3 kez de şınav-squat-burpee-lunge hareketlerini ve varyasyonlarını arka arkaya yapmanız daha faydalı olacaktır.

not: "nefes nefese kaldıran" egzersizleri yapmadan önce kalbinizin bunu kaldırabilecek seviyede olduğundan emin olun.
  • reavelyn  (02.05.20 15:01:51)