[]

Videodan piyano ve gitar öğrenilir mi?

Selam Frigyalılar. Malum günümüz internet çağı. Her çeşitten uzaktan eğitim bu kadar yaygınlaşmışken müzik bilgisi sadece do re mi fa sol la si do'dan ibaret olan birisi youtube vs. üzerinden piyano ve gitar öğrenebilir mi? Yoksa illa özel, yüz yüze ders şart mıdır?
 
ergenlik döneminde bir program vermişti arkadaşım. notaları programa yükleyince piyanoda hangi tuşlara basmanız gerektiğini gösteriyordu. ondan hafif hafif nota okumayı öğrenmiştim ama genelde ezberden o zamanın meşhur şarkılarını çalıyordum maksimum. yani oradaki ince noktaları öğrenemiyordum.

şimdi tabiiki işler youtubedan dönüyor. youtube un yapamayacağı tek şey şu sanırım: siz hareketleri yaparken ne kadar doğru yaptığınızı göremiyorsunuz. bunu basit bir 'şınav nasıl çekilir' videosundan farkettim. adam güzel şekilde şöyle duracaksın, böyle duracaksın diye göstermiş. Ben de onu yapıyorum ama nasıl göründüğü hakkında fikrim yok, tam doğru yapıyor muyum emin olamıyorum. o konuda yardımcı olamıyor bir tek youtube.

ama bence hobi ve eğlence amaçlı denenebilir. sonuçta, en azından, hareketleri doğru yapamasanızda gitardan bir ses çıkacak. evinizde normal biri bile sizi dinleyip nasıl çaldığınız hakkında yorum yapabilir.
  • uncle fyodor  (01.05.20 23:34:54 ~ 23:35:34) 
Enstrümanda yanlış oturmuş tekniği sonradan düzeltmek imkansız yakındır. Videodan çalışırken doğru teknik oturtmanız kolay değildir. Bunun anlamı piyanoda hiçbir zaman bir Chopin polonez, gitarda bir tango en skai, bir recuerdos de la alhambra çalamayacağınız demek olabilir.


  • cosmicstring  (01.05.20 23:53:51) 
cosmicstring + 1
ben online dersleri bile saçma buluyorum. Zaman zaman el yordamıyla öğrenciyi düzeltmek gerekebiliyor ya da öğrencinin beni detaylı incelemesini isteyebiliyorum.
Gerçi ben trompette baya ilerledim youtube ve pdf kitaplar sayesinde ama kim bilir ne yanlışlarım var? Hayat normale dönsün ders alacağım.
  • guitarissimo  (02.05.20 04:01:30 ~ 04:06:22) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.