creation/expiration/last access time ne demek? cokie verisi.

internet gecmisi, cokie verisi var elimizde.
girilen web siteye dair bu veriler var, sirasiyla;

- creation time
- expiration time
- last access time

seklinde, bunlar ne anlam ifade ediyor tam olarak?
creation ve last access time ayni tarihleri veriyor, creation dosyanin olusturulma tarihi desek, bu ikisini siteye ilk ve son erisim tarihi diyebiliriz. expiration time ne demek oluyor? expiration daha ileri bir tarihi vermis mesela. bu terimler ne anlam ifade ediyor? simdiden tesekkur ederim.

Geçerliliğin biteceği tarih.
O tarih kadar bu cookie verisi geçerli olacak

  • kisa  (27.04.20 11:36:18)
Daha net olsun. O tarihe o cookie yok olacak

The cookie expiration refers to how long that cookie stays on their browser. As long as that cookie is still on the user's browser when they ultimately do finalize a purchase, you'll get credit as an affiliate. Cookies will be deleted automatically once they've reached the expiration date.
  • kisa  (27.04.20 11:37:18)
anladim cok tesekkur ederim.

son olarak, diger dedigim hususlar dogru degil mi? ilk erisim, olusturulma tarihi dosyanin; last access de en son erisildigi tarihi ifade ediyor.
  • murakami  (27.04.20 12:07:08)
creation time: cookie'nin yaratıldığı zaman.
expiration time: cookie'nin geçerlilik süresinin biteceği zaman.
last access time: cookie'nin en son kullanıldığı zaman.

şöyle çalışıyor genel olarak: kullanıcı siteye geldiğinde bakıyoruz cookie var mı diye, yoksa yeni bir cookie yaratıyoruz. bu creation time. diyelim geldiğinde halihazırda geçerli bi cookie vardı, o zaman onu kullanıyoruz ve last access time'ı güncelliyoruz. eğer bu cookie'nin geçerlilik süresi dolduysa (yani expiration time, şu anki zamandan önceki bir tarihse), eski cookie'yi silip yenisini yaratıyoruz, bu esnada creation time ve last access time aynı tarih oluyor.

cookie'ler niye sonsuza kadar geçerli değil? Güvenlik sebebiyle. Diyelim uygulama kritik, kullanıcının saatte bir şifre girmesini istiyoruz. cookie'nin expiration date'ini bir saat sonrasına atıyoruz, kullanıcının bir saat sonra yeniden giriş yapması gerekiyor.
  • plutongezegendegilmi  (27.04.20 12:14:47)