işyerinde küçük düşürülen işçi

bir işçi, başka bir işçi tarafından küçük düşürülüyor.

şöyle ki, küçük düşürülen işçi hakkında, patrona gidip asılsız, özel hayatıyla ilgili ithamlarda bulunuluyor. işçi de işyerinde bunu bizzat kulağıyla duyuyor (oradan geçerken)

enzer şeyler daha önce de yaşandı. işçi bunlardan rahatsızlık duyduğunu 4-5 defa dile getirdi. ancak işveren önünü almadı.

napmalı, nasıl hareket etmeli?

henüz istifa yazılı olarak verilmedi. ancak işyeri sözlü olarak, haklı fesihle terkedildi. o yerde kamera da yok, kanıtlayıcı olarak.

konu çok detaylandırılmamış fakat, bir işçinin diğer bir işçi aleyhinde bu şekilde söylemlerde bulunması doğrudan haklı sebeple fesih imkanı tanımaz. haklı fesih olabilmesi için işverenin bu konunun bir daha tekrarlanmaması için gerekli tedbirleri almaması ve uyarıları yapmaması durumları aranır. ama sizin durumunuzda olayın sıcaklığıyla istifa eylemi gerçekleştirildiğinden işverene bunun için yeterli süre tanınmış olmuyor.

başkaca haklı fesih sebepleri varsa onlar değerlendirilebilir bence bu durumda. ve eğer varsa o fesih sebeplerini de içerir şekilde bir ihtarname ile iş akdinin haklı nedenle feshedildiği işverene bildirilir.

dediğim gibi fazla detaylandırılmamış olduğu için mevcut duruma göre yorumladım.
  • arma aski  (27.04.20 08:36:42)
hukuk kanit ister. is arkadasi, ses kaydi, yazili kayit falan yok mu?

  • buenosdias  (27.04.20 09:10:44)
bu neden haklı fesih nedeni olmaz. işveren bunu kabul etmez.

  • benaslinda  (27.04.20 09:29:51)
başka bir işçi başka bir işçiyi şikayet etti diye neden haklı fesih olsun ki?

  • sizofren06  (03.07.20 09:00:43)