Bezeler pişmiyor

Ayırdığım yumurta beyazları çöpe gitmesin diye 4 seferdir beze yapıyorum, olmuyor. Az önce yine çıkardım fırından, yine sünger gibi, play-doh ya da marshmallow gibi olmuş. Hiç bir sertliği yok. Berbat. Sıkınca falan sıkılıyor kalıyor öyle.

Bir yumurtaya bir kaşık şeker gibi koydum, çok çok az tuz koydum, kabı ters çevirince akmayana kadar çırptım. Belki az çırpıyorumdur diye bugün abartıp 10 dakika falan çırptım. 100-110 derecede 60-80 dk pişiriyorum. Yok olmuyor. Neyi yanlış yapıyorum ki?

Kopuk gibi oluyor mu? Yani baya sprey krema gibi kopuk olmali.

  • kuehles blondes  (26.04.20 22:30:21)
ya bunu bezelyeler pişmiyor, yumurta beyazıyla bezelye yapıyorum olmuyor filan diye okudum. mutfağa dair bütün bilgilerimi gözden geçiriyordum.

anladığım kadarıyla bezelye olmayan bezelerin çok iyi çırpılması gerekiyor bir de fırına koymadan önce de köpüğümsü, içi oldukça boşluklu bir şey olmalı. yani tepsiye sıkarkenki hali şampuan köpüğü gibi olmalı dendiği gibi. poşete ya da sıkma şeyine koyup sıkarken presliyor olabilirsiniz.

bir de kimi tarifler 20-25 dk çırpmaktan söz etmiş, şekeri yavaş yavaş koyup hızı artırarak. bir 10 dakika daha pişirebilirsiniz ısıyı az düşürüp.
  • snape i başından beri tanırım  (26.04.20 22:42:34 ~ 22:44:09)
koyduğunuz şeker çok az, ondan tutmuyordur.

şeker, yumurta akının tam iki katı ağırlıkta olacak.
yumurta aklarınız 150 gram geliyorsa, 300 gram şeker olacak.
üç yumurtaya 1-1,5 bardak şeker gibi oluyor yani miktar olarak söylemek gerekirse.

pudra şekeriyle yaparsanız da, her yumurta tanesine bir çay bardağı pudra şekeri.
yani 1 yumurta akına, bir çay bardağı pudra şekeri olacak.

zaten dokusu olmuyordur aslında, dolu dolu bir köpük de olmuyor muhtemelen sizinki.
şeker oranı artınca anlarsınız aradaki farkı.
diğer yaptıklarınız doğru.
  • blatta hiberna  (26.04.20 23:40:03 ~ 23:41:59)
Biz yaptığımızda çok sert olmuştu biraz fazla beklemişti diye hatırlıyorum belki derecesi azdır sizinkinin şekeri az diye de olabilir ardanın tarifi vardı oradan bi kontrol edin

  • kararsızataletfilozofu  (26.04.20 23:53:04)
Bir daha ne zaman denerim bilmiyorum da, deneyince daha fazla şeker+daha fazla çırpacağım

Diğer notlara gelince de; şekeri yavaş yavaş eklemedim bir anda koyup karıştırdım

Tepsiye dizmek için sac a poche kullanmıyorum kaşıkla alıp koyup şekillendiriyorum.

Teşekkürler geri dönüşler için
  • mirafiori  (27.04.20 00:24:24)