[]

özel günlerin doğru yazımı

Ramazan Bayramımız / Ramazan Bayramı'mız
Ramazan Bayramınız / Ramazan Bayramı'nız

hangileri doğru?

TDK'nın sitesine bakıyorum. Kendi kutlama mesajlarında bile farklı şekilde kullanmışlar.
Birinde kesme işaret var, birinde yok.
Bu yüzden sürekli kafam karışıyor. Bunun doğru yazımıyla ilgili net bir kaynak var mı?

edit:
TDK kutlama mesajında ayrı yazılmış.
tdk.gov.tr

 
@orient neden? kaynak?


  • yetkili birine benzeyen abi  (24.04.20 12:10:45) 
Kesmesiz. tdk.gov.tr

Gürer Hoca kurallara hakim bir başkan.
  • le jeune turc  (24.04.20 12:40:00) 
Edit'te yer alan mesaj da TDK başkanının. O dil kurallarına hakim değil mi?


  • yetkili birine benzeyen abi  (24.04.20 17:13:36) 
Ya zaten TDK'nın kurallarının bile %100 tutarlılığı yok ki. Mantık çerçevesinden bakınca bazı kuralları havada kalıyor ya da çelişki yaratıyor. Özel günlere, kurumlara gelen ekler bunun örneği.

Farkındayım, aranan cevap bu değil ama mantıklı yönden bakınca özel günlere gelen ekler de kesme işareti ile ayrılmalı bence. Evet, herhangi bir otorite değilim ama bence öyle olmalı.
  • m e b  (24.04.20 22:39:30) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.