sokağa çıkma yasağı ve iklimsel olaylar

istanbul gibi büyük şehirlerde bu tür sokağa çıkma yasağının küresel ısınmanın önüne geçmek gibi faydası var mı? hava kirliliği kesin azalıyordur. nereden baksak %90 oranın daha az araç var dışarıda. var mı bununla ilgili bir yazı ya da fikir yürüten?

Pek çok makale yazı okudum bu konuda, şu an elimin önünde yok ve araştırmaya da üşeniyorum iş bilgisayarımın geçmişindeler diye, ama bir harita vardı şehirlerin kirlilik haritası tarzı, tüm dünyada tertemiz olmuş, çin'de hava kirliliği dörtte birine inmiş vs.

Küresel ısınma olarak da, tabii ki output azalmış onlarca yıl geriye gitmiş ama ısınma duruyor haliyle :) Onunla aktif olarak mücadele etmemiz gerekiyor artık kirliliği azaltmak yetecek bir yerde değiliz.
  • aguen  (23.04.20 20:09:09)
Karbon emisyonu ikinci dünya savaşından beri ilk defa bu kadar azaldı. Yani evet, pozitif etkisi var. Ama her şey normale döndüğünde eskiye dönecek ve artarak devam edecek.
www.google.com
  • Bruce  (23.04.20 20:17:33)
iklim değişikliğine sebep olan sera gazlarının çoğunun atmosferdeki ömrü 100 yıl civarı. yani bu yıl sokağa çıkmadık diye iklim değişikliği ortadan kalktı diye bir şey yok.

ayrıca şimdi sokağa çıkamamanın acısı, salgın bittiği anda herkesin kendini sokağa, geziye, tura atmasına sebep olacak. bkz: sokağa çıkma yasağının bitti pazartesi günü sabahı, hatta gece yarısı. yani şimdi ufak bir toparlanma olduysa bile bunun etkisini hissedemeyeceğiz bile ne yazık ki.
  • halanne  (23.04.20 20:27:10)