kefir

Son bir haftadır kefir tüketiyorum lakin aklıma takılan şu oldu;Acaba marletten satın aldığım ürünler katkı maddesi içeriyor mu ? evde yapsam daha mı sağlıklı olur ?

bilgisi olan paylaşırsa mutlu olurum.
sağlıklı günler dilerim.

Markette kefirdanem mi. Kefirzade mi ne var. Onu tavsiye ederim. Baya ciddi çalışmayla üretilmiş bir kefir.
Evde yapilandan daha mı iyi onu bilmiyorum tabi

  • kisa  (22.04.20 00:25:10)
İçeriyor, bence bi halta yaramaz. Çiğ süt ve kefir tohumu alarak evde çok basit şekilde yapabilirsiniz. Tarifi şu;
-çiğ süt namı diğer sokak sütünü kaynattıktan sonra oda sıcaklığına gelecek şekilde soğutuyorsunuz. Ama buzdolabından çıkmış olsa da farketmez. 10-30 derece arasında olsun yeterli. Market sütü de olur gerçi.

-kefir tohumlarını sütün içine atıyorsunuz. (Metal kaşık vs kullanmayın) tohumlar ne kadar çok olursa mayalanma hızı o kadar artıyor.

-1-2 gün sonra (katılaşınca anlarsınız zaten) plastik süzgeçle (metal olmasın) içindeki maya tohumlarını süzüp bir daha kefir yapıncaya kadar üzerindeki kefir içme suyuyla yıkanmış olarak buzdolabı poşetine konularak buzluğa atıyoruz. Tekrar kullanılacağı zaman buzlu kefir tohumlarını sütün içine atıyoruz. Kendileri çözününce işe başlıyorlar zaten.
Eğer ard arda kefir yapılacaksa tohumları dondurmaya gerek yok tabi.

Çiğ süt: www.carrefoursa.com
Kefir tohumu: m.n11.com
  • Unde bach canim  (22.04.20 00:41:13)
cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

  • anarkokombi  (22.04.20 01:19:58)