elektrikçiler/elektronikçiler içeri

5V / +-12V / 24V bir power supply getirtiyoruz. makinanın power supply'ı bu. 24V makineyi çalıştırırken diğer voltajlar eksen kartlarını çalıştırıyor.

Soru: bahsi geçen power supply konvertör müdür, invertör müdür, redresör müdür nedir? ekipmanın kendi başına UPS gibi enerji sağlama durumu yok. 220'yi alıp düşürüyor.

ac dc dönüştürücü(konvertör) den bahsediyorsunuz yanlış anlamadıysam. yani bildiğimiz telefon şarj etmek için kullandığımız adaptör ile özünde aynı prensipte çalışan aletten. fakat ne sormak istediğiniz anlayamadım.

  • belkider  (21.04.20 14:39:04)
AC-DC donusumu bakimindan konvertor deriz. invertor frekans ayari yapan cihazlara denir, genelde DC-AC donusumu yapip frekansi 50Hz olarak ayarlarlar (turkiye icin). redresor dogrultucu demek, power supply da dogrultucu ama komplex yapi olarak AC-DC donusumu yapip voltaj dusurdugu icin konvertor demek daha dogru bence. redresor o anlami karsilamiyor tam olarak.

ayrica ayni ekipman bilgisayar kasalarinda da var. onda da 3.3. 5 ve 12 volt cikislar var ve yaygin kullanimi sadece PSU, power supply. o sekilde de cok teknik olmayan durumlar disinda anlasilacagina suphem yok.
  • icim urperiyor  (21.04.20 14:42:55 ~ 14:46:01)