tarih / ermeniler nerelere sürüldü?

Evet, başlıktan da anlaşılacağı üzere, konumuz 1915 olayları.

Vakt-i Seferde İcraat-ı Hükümete Karşı Gelenler İçin Cihet-i Askeriyece İttihaz Olunacak Tedabir Hakkında Kanun-u Muvakkat kapsamında tehcir edilen Ermeni nüfusun ne kadarının hangi şehre yerleştirildiğine dair akademik çalışma aradım, bulamadım.

Bildiğiniz varsa pek hora geçer. Teşekkürler...

Haseki ve Deyr ez Zour aklıma gelenler.

  • acebi  (17.04.20 19:28:52)
Suriye'ye "yerleştirildiler". Nüfus konusu karışık. Müslümanlaştırılmış olanlar var, yolda ailelerinden ayrılıp Müslüman ailelerine verilenler var, "lan bunlar bize lazımmış ama yine de Ermeni" denilerek geri döndürülenler var falan filan.

Türkçe akademik çalışma yoktur. Türkiye ve geçmişle yüzleşmek kadar birbiriyle alakasız iki şey zor bulunur.

Bu konu hakkındaki tezleri ve makaleleri Türkçeye çeviren ve kitaplaştıran tek yayınevi İletişim. Devlet politikalarından, resmi tarih inşasına ve Ermenileri koruyan yerel halkın yaptıklarına kadar epey detaylı bir külliyatları var (çoğu yüksek lisans ya da doktora tezidir)
  • bruce mclaren  (17.04.20 19:44:35 ~ 19:58:45)