[]

rus tarihi

ekim devrimiyle ilgili ideolojik olmayan (mumkunse tarafsiz bi profun yazdigi) rusyayi devrime nelerin goturdugu, nikolayin buna katkilarini anlatan kitap onerilerini rica ediyorum
 
sadece ekim devrimini konu alan bir kitap olmasa da boğaziçi yayınlarından çıkan rusya'nın kısa tarihi adlı kitabın ilgili bölümüne bakabilirsiniz.


  • stronzo  (12.04.20 11:11:36) 
Söylemek istediğinizi anlıyorum ama ideolojiden bağımsız bir tarih yazımı olamaz. Kastettiginiz propaganda içermeyen bir şey ise 'bolşevik devrimi - edward hallett carr' bu konuda referans kitaptır. Ayrıca devrimi tüm canlılığıyla hissetmek için devrim günlerinde petrogradda olan amerikalı sosyalist john reed'in "dünyayı sarsan on gün" isimli kitabını da şiddetle tavsiye ederim.


  • temasettin  (12.04.20 11:58:13) 
Bu konuda yazılmış çok başarılı bulduğum bir romanı da tavsiye ederim.

Emmanuil Kazakeviç - Mavi Defter

Devrim öncesi Lenin'i anlatıyor. Kurgu çok az romanda. Neredeyse belgesel roman diyebiliriz.
  • lancelot du lac  (12.04.20 12:41:23) 
oneriler icin tesekkurler siparislerimi verdim yeni tavsiyeler olursa yazabilirsiniz


  • guldum gectim genceciktim  (12.04.20 19:04:21) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.