viop ile ilgilenenlere bir soru

hisse senedi spot alımlarını viop short kontrat ile hedge eden var mı?
neden hedge etmek yerine direkt satmıyorsunuz?
hedge ile ilgili bilgi verir misiniz?

satmakla ugrasmak istemezsen viop short yaparsin. asil kullanan buyuk size oyuncular. adamin 20mn tl lik garantisi var satarken tahta dusecek gider viop short yapar senetlerin degeri dusmeden senetleri satmis olur. ya da portfoyu cok cesitli ve buyuktur. endeks riski almak istemez viop shortlar. kucum yatirimci zaten tas catlasin 1 2 mn tl si vardir o da garanti tahtasinda bi anlam ifade etmez. ama endeks kagidi tasimayip endeks dususune oynamak istersen shortlarsin. eger kontrati olan hissen varsa bunu viopta shortlaman sana bazi durumlarda kar getirir. atiyorum garanti nisan vade viopta 10 liradir ama garan suan 8 liradan islem goruyodur spottan garan alirsin vioptan shortlarsin arbitraj olur. risksiz getiri

  • lycoxin  (12.04.20 00:16:11)
Türkiye'de VİOP ile hedge yapamazsın. Çünkü hesabın %70'e düştüğü an margin call yersin. Dünya da bu oran %50 dir. VİOP kaldıraçlı bir araç olduğunu düşünürsen bunun ne kadar yüksek bir ihtimal olduğunu hesap edebilirsin. Eğer işleyen bir opsiyon piyasası olsa en iyi hedge opsiyon ile yapılır ama bu ne yazık ki Türkiye de var ama yok. İşlemiyor.

  • maxim gorki  (12.04.20 12:40:32)