zeytini nasıl saklıyorsunuz

merhaba, aldığınız ambalajlı zeytinleri(marmara birlik vb.) nasıl saklıyorsunuz ? buzdolabında bırakınca büzüşüp yenmeyecek hale geliyorlar. kavanoz içinde yağda bekletiliyor diye okudum fakat zeytin yağımı daha iyi olur yoksa çiçek yağı mı ? bu işin taktiği nedir ?

zeytinyağında bekletebilirsin. ama ben kapalı kapta bekletince sorun olmuyor. kavanozlu alıyoruz zaten. kavanozlu almıyosan da kavanoza koy.

  • jelly bear  (10.04.20 12:20:45)
siyah zeytinin cogu cinsi kuru bekletilir.
yesil zeytin icinse tuzlu su yap at icine. tuz zeytini korur. limon koyarsan tatlanir ama bu sefer cabuk bozulur.

  • alperz  (10.04.20 12:31:03)
eve getirince sudan geçirip süzüp plastik kaba koyuyorum. üzerine biraz zeytinyağı döküyorum (yağda yuzdurmuyorum, salataya döker gibi döküyorum). mutfak tezgahının üzerinde duruyor.

  • tabudeviren  (10.04.20 13:53:56)
kapak kapali bile olsa zeytin kuru bekletilmez. salamuraya yatirilir ya da zeytin yaginda bekletilir. ikisi de hava ve gaz bariyeri olusturur ve bozulmasini engeller.

yag mesela acik olan ürüne göre 40 kat kadar iyi bir bariyer olusturuyor.

ucuz yöntem orjinal salamurasinda bekletmek, pahali yöntem zeytinyaginda bekletmek.
  • duygusuzromantik  (10.04.20 15:25:29)