İşlemci Gücünü Azaltmak Zararlı Mı?

Merhaba, bilgisayarım çok ısınıyor termal macun siparişi verdim ve gelene kadar da işlemci gücünü azaltıp ısınmayı azalttım fakat aynı zamanda oyun oynamaya da devam ediyorum. İşlemci gücünü 75'e çektim, bunun tam olarak etkisi nedir, zararı var mıdır nasıl ısınmayı azaltıyor bilgi sahibi arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim. Teşekkürler.

aynı şeyi denedim. fazla düşürünce mavi ekran veriyor zaten. mavi ekran yoksa sıkıntı yoktur. uzun vadedeki etkisini bilmiyorum.

  • sutlu nescafe  (06.04.20 13:11:17)
underclock. ben voltaj düşürdüm.

  • sutlu nescafe  (06.04.20 13:22:27 ~ 13:22:37)
voltaj düşürmek daha karmaşık geldi programla falan, o yüzden dokunmak istemedim. güç seçeneklerinden en yüksek işlemci durumunu yüzde 100 iken yüzde 75e çektim.

  • gelecegin baskani  (06.04.20 13:25:18)
İşlemciniz ne? İşlemci durumunu %75'e çekmektense, voltaj düşürmek çok daha mantıklı.

  • synthetic a priori  (06.04.20 13:46:44)
Intel(R) Core(TM) i7-7700HQ CPU @ 2.80GHz (8 CPUs), ~2.8GHz

şuan sıcaklık dikkat edilir bir şekilde azaldı ama diyorsanız ki işlemciyi yüzde 100e çekip, voltaj düşür sağlığı açısından daha iyi, detaylı anlatabilirseniz onu da yapabilirim veya bildiğiniz bir rehber video, anlatım vs.
  • gelecegin baskani  (06.04.20 14:00:33)
Intel(R) Extreme Tuning Utility
şununla kolayca yapılıyor. kademe kademe azaltmak lazım tabi. advance tuning kısmından cache'e geliyorsun. cache voltage offsetten azaltabilirsin.

  • sutlu nescafe  (06.04.20 14:34:44)