[]

Pide/lahmacun yiyememek

Herkes şu zamanda bu tarz türk fast-food'larından uzuk durulmasını gerektiğini söylüyor, sebebi ise malum.

İyi de virüsün bu gıdalara bulaşması için o hamuru vs. açan kişinin hastalıklı olması ve hastalığı eliyle bu mamullere bulaştırması gerekli.

Onu da geçtim, virüs gıdaya bulaşsa bile bu saydığım ürünler 300-400 derecelik odun ateşinde pişiyor, virüsün hayatta kalması söz konusu olabilir mi ?

Belki de kastetdilen kurye ve ulaştırma kısmı, bilemedim. 1 aydan fazla süredir lahmacun vs. söyleyemiyorum.

 
Pişmeden öncesi değil; piştikten sonrası sıkıntı diye düşünüyor herkes; açıkçası ben de güvenemiyorum. Normalde de dışardan yemek yerken 2 kere düşünen biriydim zaten.

Biliyorum aynı tat olmayacaktır ama lahmacunu evde yapmayı deneyebilirsiniz. Bu hafta çeşit çeşit tarifler gördüm.

Edit: kobuzchu kiz'in yazdığını okuyunca hatırladım. Televizyonda birkaç doktor daha bunu önerdi, lahmacun için de efektif olabilir sanırım.
  • fraise  (06.04.20 02:55:30 ~ 03:02:18) 
@kobuchu düşüncenizi merak ettiğimden soruyorum yanlış anlamayın. Ha kuryenin elinden almışsınız. Ha tabureden. Sonuçta kuryede eliyle getirip koyuyor tabureye ne değişecek ? En azından ben görerek alıyorum ki kuryeninin tuttuğu yerden değil başka yerden tutarak alıyorum ve kuryenin tuttuğu yere kolonya sıkıyorum. Kurye de kolunu uzatıyor ben de uzatıyorum. Aramızda 2 kol mesafesi uzaklık oluyor. Yemeksepeti çıkardı bu temazsız teslimi bana çok saçma geliyor.


  • fezagezgini  (06.04.20 03:08:11) 
ben gayet canım istedikçe dışarıdan pizza da, lahmacun da, başka şeyler de söylüyorum.
dikkat ettiğim tek şey güvendiğim ve bildiğim yerler olması.
yani yeni ve bilmediğim, tanımadığım herhangi bir restorandan sipariş vermiyorum.
bir de, ödemeyi online yapıyorum, para veya kart alışverişinde bulunmuyorum.

bu temassız teslimat olayını da işlevsiz buluyorum açıkçası.
kapıya tabure koyma fikri güzel, ama mesela benim kapıya koyabileceğim o tarz bir şeyim yok evde.
dolayısıyla paspasa da bırakılsın istemiyorum, ki sıcak yiyecek bırakılamaz zaten.
mecburen kapıyı açıp alıyorum.
mesela geçenlerde getir'den bir şey istedim ve çocuk torbayı kapıya takmamış, paspasa bırakmış.
hem daha büyük hijyen sorunu, hem de zaten yerden bulaşma ihtimali de yüksek.
temassız teslimat istediğime pişman oldum, yani işin bir de bu yönü var.

tek bir virüs tanesiyle bir şey bulaşmıyor zaten.
yani yüzlercesi, binlercesi aynı anda sisteme girmeli.
şu ortamda kimsenin de pişmiş yemeklerin üzerine nefes verdiğini, üzerine hapşırdığını düşünmüyorum, ki normalde de hijyene dikkat eden ortalama bir müessese bunu zaten yapmaz.

bana göre tek risk paket/ambalaj ve kurye süreci.
onun için de yemeği gelir gelmez poşetinden çıkarıp poşeti/kutuyu atıyorum ve elimi yıkıyorum.
kapıya asılabilecek bir torba olmadıkça mecburen kuryeden alıyorum siparişi.
ama zaten gelen herkes maskeli ve eldivenli.
üç dört adım geriden, olabildiğince uzaktan uzatıyorlar.
bizim mahalledeki kebapçı bile böyle, yani illa kurumsal zincirlerden söz etmiyorum.

bir de, bir pizzacının kutusunda pişen gıdaya temas edilmediğini gösteren "piştikten sonra ilk siz dokunun/bakın/görün/açın" tarzı bir etiket vardı mesela.
yani sanırım bazı restoranlar bu soruna karşı kendi çözümlerini üretmeye çalışıyorlar.
  • blatta hiberna  (06.04.20 05:08:38 ~ 05:11:53) 
Hazır 50 çeşit bu tarz ürün var dondurulmuş. Riske girme


  • goodman  (06.04.20 09:18:17) 
herkes filan uzak durulmasını söylemiyor. ben alıyorum mesela hatta getirenler corona sonrası siparişlerin arttığını söyledi eskiden 15-20dkde gelirken şimdi 40-50dkden aşağı gelmiyor lahmacunlar dürümler vs.


  • konetsu  (06.04.20 10:10:41) 
son bir degil iki aydir evdeyim ben, 4-5 gunde bir markete cikmak ve mecburiyetten dis hastanesine gitmek disinda evden ayrilmadim. neredeyse her gun disardan siparis verdim. hala zimba gibiyim. risk tabii ki var ama bence her allahin gunu marketlere gidip de belki binlerce insanin dokundugu seyleri eve sokmaktan daha riskli oldugunu dusunmuyorum ben acikcasi.

bu arada "kapmadigini nerden biliyon belki semptomsuz atlattin" diyebilirsiniz ama sisko ve sagliksizim, cigerlerim de saglam sayilmaz, virusu kaparsam en iyi ihtimalle iki hafta yataktan cikamayacagimdan neredeyse eminim.

insan urkmuyor degil elbette ama bana mutfakta yemek yapmaktan daha tehlikeli gelmiyor siparis vermek ne yalan soyleyeyim.
  • der meister  (06.04.20 10:22:23) 
100 tanesi 4 tl'den şeffaf eldivenler satılıyor.
gelen poşeti o eldivenle tutup, pideye dokunmadan fırına atıp 80 derecede 1 saat bekletin. eldiveni be poşeti/ambalajı balkonda ayrı bir çöp poşetine atın.
gelen kişide poşeti kapıya assın, yüzyüze temas kurmayın. çünkü nefes almakla bile virüs dağılıyor.
  • aslindasorunumpsikolojik  (06.04.20 11:06:18) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.