infaz yasası düzenlemesi meclisten nasıl geçecek

3/5 oranı aranıyor da

ak parti: 291
mhp: 49

toplam 340

diğer 20 nereden gelecek?

chp el atar. savaşa giderken falan el atmıştı akp ye.

  • ala09  (05.04.20 23:30:40)
orası biraz tartışmalı. infaz süresi değişikliği olduğu için şekli olarak af kanunu değil ve 3/5 gerekmez, görüşü var. maddi anlamda af olduğu için 3/5 gerekir görüşü var. ilki kabul edilirse sorun yok. bu sorun aym'nin önüne gitti mi, ne yönde karar verdi bilmiyorum.

  • signore  (05.04.20 23:45:24)
aym denen üst mahkeme yürütme erkinden bağımsız hareket eden bir kurum değil. hangi formül akp işine yararsa o formül uygulanır yani.

  • ala09  (05.04.20 23:48:05)
aym geçmişte onlarca emsal karar vermiş olsa da ak partiye hangisi uygunsa ondan gidecektir.

3/5 ten ziyade geçmişteki tüm düzenlemelerde eşitlik aykırı diye affı genişlettiler. ben normalde hükümetten göstermelik te olsa kapsam dışında tuttukları düzenlemeleri kapsama dahil etmelerini beklerdim yani çok cüzi olsa da indirim gibi.

ancak o kadar rahatlar ki aym içtihadı bize göre düzeltir görüşündeler.
  • fistikthecat  (05.04.20 23:58:56)
her zaman olduğu gibi yasanın etrafından dolandıkları için ''af'' olarak değil infaz düzenlemesi olarak meclise getiriyorlar. salt çoğunluk yeterli olacak. aym den ses çıkmaz. danışıklı dövüş.

  • ada meltemi  (06.04.20 01:20:58)