Covid-19 pozitifim ve hastanede karantina altındayım.

Hastane odasında canım çok sıkılıyor. Corona ile ilgili soruları olan varsa cevaplayayım hem amme hizmeti olur hem de vakit geçiririm biraz.

yaş kaç? kronik rahatsızlık var mı? sigara içiyor musunuz? hastanede kaç tane koronalı vardır? komple tecritte misiniz yoksa yakınınıza başka insanlar gelebiliyor mu?

hangi semptomlardan şüphelenip gittiniz? şu anda ne durumdasınız? oseltamivir, Hidroksiklorokin ve/veya azitromisin kullanıyor musunuz?
  • nabrukk  (05.04.20 14:36:15)
Tedavi süresince hangi ilaçları, vitaminleri kullanıyorsunuz?

  • GoodMorningTeacher  (05.04.20 14:38:56)
geçmiş olsun. umarım en kısa sürede atlatırsınız.
belirtiler neler oldu hastahaneye yatışınız nasıl yapıldı (özel mi devlet mi)
yoğunluk var mı ? herkes tek kişilik odalarda mı ?
vakit nasıl geçiriyorsun ? kitap-bilgisayar-televizyon var mı ?
hangi ilaçları kullanıyorlar (bunu isterseniz özelden atın stokçular toplanmasın)
  • kararsızataletfilozofu  (05.04.20 14:39:09)
duş alma imkanınız var mı?

  • ala09  (05.04.20 14:41:03)
@nabrukk
1- 31
2- hayır
3- 6 sene önce bıraktım, bazen nargile keyfi yapıyorum haftada 1-2
4- Devlet hastanesine gittim, tüm belirtiler olmadığı için test yapmadılar, ismini vermeyeyim özel bir hastanedeki tanıdığımı aradım, yanına gittim akciğer röntgeninden pozitif olduğumu anladılar, direkt yatış verdiler. Bir sonraki gün il sağlık'tan test geldi ve pozitif çıktım. Şu an kaç kişi olduğunu bilmiyorum ama özel hastane olduğu için çok değildir.
5- %100 tecritteyim, sadece hemşireler ve doktorlar girip çıkıyor power rangers kıyafetleriyle.
6- Normal, ağır olmayan bir grip geçiriyor gibiydim. Ateş 38'i nadiren geçti, genelde 37,5 - 38 arasında gezdi. İlk gece biraz zor oldu uyutmadı, sonraki 3 gün ve gece ise sadece halsizlik ve ateş vardı. Bu kadar hafif geçmemeli diye corona olduğuna imkan vermiyordum fakat tad alma ve koku duyumu kaybettiğimi farkedince kafama dank etti.
7- Ciğerlerime indiği için oksijen sıkıntısı çekme ihtimaline karşı bekletiyorlar, hiçbir şekilde ateş veya halsizlik kalmadı. Tad alma ve koku duyularım hala 0.
8- plaquenil, enfluvir ve azitromisin veriyorlar.
  • nicky nick  (05.04.20 14:46:47)
@goodmorning teacher, yukarıda yazdığım ilaçların yanında düzenli parol ve serum yapıyorlar. Bunların haricinde başka birşey yok.

@kararsızataletfilozofu Özel hastane olduğu için yoğunluk pek yok gibiydi ben girerken ama şu an bilemiyorum tabi odadan çıkamadığım için. Fakat bulunduğum katta yatan insanlar var. ÖZel hastane olduğu için T.V var. Evden bilgisayarımı getirttim telefondan bağlayıp dizi film izliyorum.

@Ala09 var ama kolumda damar yolu açıkken çok rahat olmuyor. 4 gündür buradayım 1 kere alabildim.
  • nicky nick  (05.04.20 14:50:00 ~ 14:51:48)
Çok geçmiş olsun. Size bulaştırmış olduğunu tahmin ettiğiniz birileri var mı? Siz pozitif çıktığınızda yakınlarınızı, iletişim kurduğunuz insanları, uğradığınız mekanlardaki insanları vs. test yapma durumları oldu mu?

Salgın için yeterince önlem almadığınızı düşünüyor musunuz, yoksa önlem almanıza rağmen mi bulaştı? Bulaşmadan önceye gitseniz neyi değiştirirsiniz?
  • nabrukk  (05.04.20 14:54:32)
@nabrukk
Sadece markete çıkıyordum. Nereden geldiği hakkında hiçbir fikrim yok. Geçen hafta cumartesi 3 arkadaşım bana geldi bira içmek için. Ben de pazar gün rahatsızlandım zaten onlardan kapmış olamam fakat pozitif çıktıktan sonra Bakanlık ve İl Sağlık Müdürlüğü aradılar son 3 haftada görüştüğüm kişilerin iletişim bilgilerini ve isimlerini ve Tc'lerini istediler. Ben de arkadaşlarımınkini verdim, onların da evlerine gidip ateşlerini ölçüp 14 gün evden çıkamazsınız demişler.
Birşeyi değiştirmezdim açıkçası aynı şekilde yaşardım nasıl kaptığımı ben de anlayamadım.
  • nicky nick  (05.04.20 14:59:34 ~ 15:00:50)
geçmiş olsun öncelikle.

arkadaşlarınızdan nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz? onlara test yapıldı mı? geçen hafta geldilerse 7-8 gün geçmiş ve inkubasyon süresi içersinde değil mi? içlerinden biri bulaştırmış olma ihtimali yüksek bana kalırsa.

son 2 haftadır maske kullandınız mı dışarı çıkarken? kullandıysanız maskelerin çeşidi türü neydi?
  • false pretension  (05.04.20 15:07:25)
Nasil nereden bulastigini anlamadiniz? Bu surecte ise gidip geliyor muydunuz? Arkadaslarinizda herhangi bir belirti yok muydu? Kimden veya nerden bulasitginin tespit edilmesi konusunda bir sey yapilmadi mi?

  • postmodern rh  (05.04.20 15:12:09)
@false pretension
Arkadaşlarım cumartesi günü geldi ve ben pazar günü hastalandım, arada sadece 1 gün var. Onlardan birinden kapsaydım kuluçka süresinden dolayı bu kadar çabuk ortaya çıkmazdı diye düşünüyorum.
Arkadaşlarıma test yapılmadı. Sağlık durumları şu an iyi. Rahatsızlanırsanız bizi arayın demişler ve 14 gün sokağa çıkamazsınız diye tembihlemişler.
Maske kullanmadım ama çok dikkatliydim dışarıda kimseye temas etmedim, eve gelince hemen kendimi dezenfekte ettim. Belki de maskesiz çıktığım için oldu bunlar bilemiyorum.
  • nicky nick  (05.04.20 15:13:12)
@postmodern

İşe gitmiyordum, arkadaşlarım sağlıklılardı ve hala sağlıklılar. Nereden kapmış olabilirsiniz diye sordular tahmin edemiyorum dedim. Umreden, yurtdışından gelen tanıdıklarınızla görüştünüz mü dediler o da yok tabii.
  • nicky nick  (05.04.20 15:15:54)
Bu post yukarı sabitlense faydalı olur diye düşünüyorum.

  • nabrukk  (05.04.20 15:22:25)
bir arkadaşım pozitif çıkmıştı, bunu hekim bir arkadaşıma anlatınca, korkma 5 günde belirtiler çıkar demişti, hastaneye gitmeden önceki 1 haftada ne yapmıştınız? market vs.?

Geçmiş olsun.
  • wishmaythşngs  (05.04.20 15:30:06 ~ 15:30:28)
Çok geçmiş olsun. Umarım kısa zamanda iyileşirsiniz. Yanlış anlamadıysam şuan özel hastanedesiniz. Sağlık bakanlığı hastane masraflarınızı karşılayacak mı, kesin bir bilginiz var mı?

  • GoodMorningTeacher  (05.04.20 15:30:53)
Markete gidiyordum 2 günde 1 kere. Devlet muayene masrafını karşılıyor fakat özel oda masrafını karşılamıyor. Ona da indirim yaptıracağım artık. Günlük 500 TL civarına düşerler sanırım gecelik oda fiyatını. Pandemi olduğu için oda fiyatları 2 kat kadar pahalıymış özel hastanelerde. Başıma böyle birşey geldi artık para kısmını çok da düşünmüyorum o yüzden. Devlete gittim test de yapmadılar röntgen de çekmediler. Başka şansım yoktu.

  • nicky nick  (05.04.20 15:36:54)
Ailenizden kisiler ile gorusebiliyor musunuz yani aslinda su sekilde ozel kiyafetler ile odaniza girmelerine izin veriliyor mu istenmesi durumunda?
Ayrica solunum sikintisi yasadiniz mi tam olarak nasil bir sey hissettiriyor?

  • postmodern rh  (05.04.20 15:41:19)
Nefes darlığı ya da alınan nefesin yetmemesi gibi şeyler yaşadınız mı?

  • pudra  (05.04.20 15:45:48)
Hayır tamamen yasak. Kimseyi görmedim yattığım günden beri. Virüs ciğerlerime inmiş ama solunum sıkıntısı yaşatacak kadar ilerlememiş. Hiç solunum sıkıntısı çekmedim. Tad ve koku hissiyatsızlığı insanı biraz sinir ediyor yalnız.

  • nicky nick  (05.04.20 15:47:31)
Çok geçmiş olsun, yalnız mi yaşıyorsunuz evdekilerin durumu nasıl?

  • bal dok yala  (05.04.20 16:03:24)
Kardeşim de pozitif çıktı fakat o evden hiç çıkmamıştı, benden aldı virüsü. Ciğerlerinde sıkıntı olmadığı için tedavisine evde devam ediyor o.

  • nicky nick  (05.04.20 16:11:22)
Cok geçmiş olsun. Hangi sehirdesiniz?

  • aslil  (05.04.20 16:14:03)
ne kadar süredir hastanede yatıyorsunuz? Ne kadar sürede iyileşirsiniz? Solunum sıkıntısı olunca nereyi aramamız gerekiyormuş? Acil şifalar dilerim

  • ashleybon  (05.04.20 16:19:54)
Konya'dayım.
4 gündür hastanedeyim, bir aksilik olmazsa yarın taburcu olup evde devam edeceğim.
Herhangi bir belirti hissederseniz 112'yi arayın demişler arkadaşlarıma.
  • nicky nick  (05.04.20 16:24:00)
Geçmiş olsun. Anlaşılan o ki eğer özel hastanede tanıdığınız yoksa kendi başınızın çaresine bakacaksınız.

Koku ve tat kaybı bir anda mı oldu? Yoksa normal nezledeki gibi seyrederken mi kötüleşti?
  • bruce mclaren  (05.04.20 16:50:02)
Yavaş yavaş mı köreldi bilmiyorum ama ben bir anda farkettim. Yüzde 10 civarında tad alabiliyordum. Hastaneye yattıktan sonra 0'a düştü ve hala da 0 şu anda.

  • nicky nick  (05.04.20 16:52:07)
@nicky nick hastalığın başlancıdından sık sık hapşurma var mıydı sizde?

  • xu  (05.04.20 17:12:55)
çok geçmiş olsun. ilk başladığında boğazınızda gıcıklanma, balgam, boğaz ağrısı oldu mu?

  • denlar  (05.04.20 17:17:12)
Öksürük oldu mu? Bu öksürük nasıl bir öksürük? Gıcık tutmasından vs farklı mı? Ayırt edici bir özelliği var mı? Bir de, ben ancak tomografiyle corona virus anlaşılıyor sanıyordum, röntgende de belli oluyor mu?

  • PhoenixRising  (05.04.20 17:22:26)
@xu şiddetli alerjik rinitim var ve her sene Mart ayında başlar. Çok fazla hapşırma mevcuttu. Ama dediğim gibi bunun sebebi büüyk ihtimalle bahar nezlesiydi.
@denlar boğazımla ilgili hiçbir sorunum olmadı. Her insanda farklı seyrediyor. Doktorlar bile net birşey söyleyemediler bana burada.

  • nicky nick  (05.04.20 17:25:07)
@Phoenix pardon ilk geldiğimde hem röntgen hem tomografi çektiler, orayı atlamışım.
Öksürük belirtisi de hiç yaşamadım. Bir kere bile öksürmedim diyebilirim.
Şunları belirtmemde fayda var. 5 senedir düzenli spor yapıyorum, hem ağırlık hem de kardiyo beraber. Bunun haricinde beslenmeme çok dikkat ediyorum, günlük aldığım protein miktarı vb makrolarımı sayarım. Basit şeker tüketmem mesela. Hiçbir hastalık geçmişim veya kronik rahatsızlığım yok. Bunlar sayesinde biraz rahat geçirdiğimi düşünüyorum.
  • nicky nick  (05.04.20 17:30:32 ~ 17:31:23)
Peki bağışıklık konusunda net konuşabiliyorlar mı? Ne kadar sürede taşıyıcılığınız bitiyormuş? Yarın taburcu olmanıza sevindim inşallah tamamen atlatırsınız.

  • ashleybon  (05.04.20 17:30:52)
Ciğerlere inmiş demişsiniz ama nefes darlığı hiç yaşamadınız değil mi? Eğer yaşadıysanız tam göğüs kafesinin alt kısmında mı bir baskı oluyor nefes almak istediğinizde? Yani hiç bir yerde okumadım da henüz bu nefes darlığını kimse net anlatmamış, anksiyetiyeden farkı nedir?

Bir de ateş ve diğer belirtiler olmadan direk nefes darlığı olabiliyor mu?
  • superfluid  (05.04.20 17:31:38)
Geçmiş olsun. Corona tedavisinş öZel sağlık sigortası karşılıyor diye mailler geldi bizim sigrpta şirketinden. Sizin yok muydu öss’nız yoksa mailler yalan dolan mı?

  • condom kurşunu  (05.04.20 17:36:22)
@ashley Onun için takip edecekler beni. İl sağlık müdürlüğünden evime hergün gelip ateşime bakacaklar ve nasıl olduğumu soracaklarmış. Negatif sonucu görene kadar belirli aralıklarda da testler yapacaklar sanırım.

@superfluid
Ciğerlerimde var ama çok yayılmış değil sanırım. Ben nefes sıkıntısı çekmeme sebebimi buna bağlıyorum.Doktora sorduğumda o da öyle düşündüğünü söyledi. İlk yattığım gün sanki dediğiniz gibi anksiyetedeki gibi bir darlık yaşadığımı düşündüm fakat odadaki parmaktan ölçü yapan makinadan devamlı olarak oksijen satürasyonuma baktım hiç 95'in altına düşmedi. O yüzden kuruntu yaptığımı düşündüm.
  • nicky nick  (05.04.20 17:37:46)
@condom öss maalesef yok bende. öss'ler pandemi kapsamında ödeme yapmıyor gibi okumuştum bi yerde ama tekrar bi check edin bence.

  • nicky nick  (05.04.20 17:38:46)
İshaliniz de var miydi acaba? Geçmiş olsun

  • eylul  (05.04.20 18:20:43)
ayyi çok geçmiş olsun.
yazın tabiki arada sıkılınca.
ama iyice de dinlenin, uyumaya çalışın.

hangi şehirdesiniz? çalışıyor muydunuz? nereden kapmış olabilirsiniz? hangi ilaçları veriyorlar?

tekrar geçmiş olsun.
  • jimjim  (05.04.20 18:45:14)
@eylul ishalim yoltu fakat antibiyotik azeltin vermeye başladıklar o ishal yaptı.
@jimjim normalde çalışıyorum fakat hastalıktan önce 15 gündür işyeriyle bir temasım olmadı.
@cesario bende çıkınca kardeşimi de çağırttılar ve kardeşimden de swap alıp teste gönderdiler, ciğer tomografisine bakıp temiz görünce kendisi eve gönderdiler. Eve gönderirken 14 gün boyunca kullanacağı tüm ilaçları kendisine verip nasıl kullanacağını anlatmışlar. Ertesi gün de onun da pozitif sonucu geldi zaten. Bugün bu başlığı açtıktan sonra kendim hiç muhattap olmadan bir arkadaşımı hastaneyi arattım. Bir gece yatış herşey dahil 750 TL demişler. Pandemi olduğu için 2 katına çıkmış fiyat
fakat ekstra hiçbir şey yok herşey 750'nin içinde. Ben tanıdığım aracılığıyla biraz indirim yaptırırım büyük ihtimalle. Çok para belki ama konu sağlık olunca,bir de böyle bir hastalık söz konusu olunca göze batmıyor; vereceğiz artık.
  • nicky nick  (05.04.20 20:03:15 ~ 22:04:14)
Çok geçmiş olsun umarım tez zamanda atlatırsınız.

Herkes fiziksel durumunuzu sormuş ama ben ruh halinizi ve duygu durumunuzu merak ettim. Test sonucundan sonra neler hissettiniz? Panic, korku, endişe vs gibi değişimler oldu mu? Yani gerçekten nasılsınız? Kendinizi bu süreçte nasıl motive ediyorsunuz?
  • Amaranta ursula  (05.04.20 20:59:43 ~ 21:02:14)
@amaranta Açıkçası benim psikolojim öyle çok bozulmadı. Tad ve koku hislerim körleştikten sonra zaten covid-19 olduğunu anladım ve hastalığı hafif geçirdiğimin farkına vardım. Doktorlar da rahatlattı ve pek bi korku da olmadı içimde. En zor yanı hastane odasında insan yüzü görmeden vakit geçirebilmek. Hayatında daha önce hastane yüzü görmemiş, serum dahi yememiş, çok hareketli bir ruha sahip bir insan olarak bir hastane odasına tıkılı kalmak biraz yıpratıcı oldu.
Yalnız bir de şunun farkına vardım. Böyle haberler inanılmaz hızlı duyuluyormuş. Belki 5-7 senedir görüşmediğim, çok samimi omadığım arkadaşlarım aradılar veya yazdılar. Bir de öyle bir konuşmaları var ki sanki pankreas kanseri oldum 6 aylık ömrüm var.

  • nicky nick  (05.04.20 21:13:52)
@nicky nick, bugün nasılsınız?

  • chihirovekohaku  (07.04.20 19:50:21 ~ 19:50:57)
@chihi Taburcu oldum, ilaç tedavim evde devam ediyor. Gayet iyi hissediyorum.

  • nicky nick  (08.04.20 15:39:06)
dostum cok gecmis olsun, ucuz atlatmissin.
cok merak ettigim bi konu var market alisverisini dezenfekte ediyor muydun?
bir de arkadaslarimla bulustum demissin ama nadiren virus cok erken de cikabiliyormus.
  • galandar kostumu  (08.04.20 17:13:29)
Çok geçmiş olsun.

  • amelie poulain  (08.04.20 17:42:10)
Atesin kacinci gunde dustu? Bizim arkadasin 10gundur dusurulemiyor da.
Hastanede asagi yuakri ne kadar masraf cikacak bir fikrin var mi? Tat ve koku alma sikintisi ilaclarin etkisi olabilir mi?

  • stavro  (08.04.20 17:57:18 ~ 18:02:42)
geçmiş olsun. arkadaşlarım şu an iyi dediniz ama en son ne zaman konuştunuz. hasta olsalardı haberi size gelir miydi?
markette insanlara yaklaşıyor muydunuz? kasada sıra beklerken ki mesafeler 1,5-2 m miydi?
alışveriş sırasında elinizle yüzünüze temas eder misiniz?

eve her gelişinizde kendinizi iyice temizlediniz mi?

bu kadar detaylı soruyorum çünkü nereden geldiğini merak ettim herkes gibi. sosyal mesafeye ve ürünlerin hijyenine dikkat ettikten sonra virüs size nasıl bulaşmış olabilir acaba?
milyonlarca insan alışverişe devam ediyor. belki yanılıyorumdur ama tüm kurallara dikkat edilmesine rağmen virüs diğer insanlara geçiyor olsaydı çok daha fazla insan hasta olurdu gibime geliyor. siz ne düşünüyorsunuz?
  • a man alone  (08.04.20 17:58:20)
@galandarkostumu @amanalone
Markete giderken eldiven ya da maske kullanmadım.Sanırım bu kısımda biraz cahilce davrandım. Markette normal sıraya girdim öyle çok fazla bir mesafe filan koymadım kimseyle arama ama kimse ile de kesinlikle temas etmedim. Dikkatli olduğumu düşünüyordum o günlerde ama biraz küçümsemişim heralde virüsü. Eve gelince de kıyafetleri çıkardım ve makinaya attım, elime bol miktarda dezekfektan sıkıp duş aldım. Elimi yüzüme götürdüğümü hatırlamıyorum ama istemsiz olarak götürdüysem de bilemiyorum farketmedim. Başka ihtimal olmadığına göre büyük ihtimalle alışveriş esnasında kaptım ama nasıl, kimden veya nereden kaptım maalesef bilemeyeceğim.
@stavro Ateşim evde 3 gün devam etti, hastanede ise ilk gün bir kere 38'i gördü, sonra bir daha yükselmedi. Arkadaşının ateşi devam ediyorsa da solunum sıkıntısı yaşamadığı sürece büyük bir problem yok bence. Doktorların en çok korktukları şey solunumdu ve devamlı sordukları soru da "Solunumda güçlük çekiyor musun?" sorusuydu. Zaten röntgen ile virüsün akciğerdeki yayılım populasyonunu biraz anlayabiliyorlar sanırım ve ona göre yorumlayabiliyorlar.Her sabah röntgenimi çektiler.En azından bende öyleydi.
Hastaneden çıkış yaparken ödeme kısmını benimle ilgilenen hemşireye sordum. Bizim bilgimiz yok siz evinize gidin sizinle sonra iletişime geçerler dediler. Hala da bir ses çıkmadı.
Arkadaşlarımla ise hergün konuşuyorum, sağlıklılar herhangi bir sıkıntıları yok.
@ amanalone dediklerinde haklısın. Ben de önlem alındıktan sonra alışverişte virüsün kolay bir şekilde bulaşabileceğini düşünümüyorum, öle olsaydı dediğin gibi tüm insanlık virüsten kıvranıyor olurdu. Ben maskesiz ve eldivensiz çıktığım için olmuş olabilir.
  • nicky nick  (08.04.20 19:49:18)