kısır'ı nasıl yapıyorsunuz?

bugün satan teyzelerden aldım, benim yaptıklarım ne onların ki ne de annemin ki gibi süper olmuyor.

bulguru ıslıyorum,
soğanı zeytin yağında kavurup üzerine domates salçası ekliyorum..
bulgurla ikisini karıştırıyorum.
baharat, limon, maydonoz.

yeniyor ama rahatsız edici bi tat oluyo, yağı sanki domates yanığı gibi tam anlatamadım ama..

domates salçasını da kavuruyorsunuz di mi bir süre ? baharat mesela ne koyuyosunuz ? kimyon vs bozar. sade karabiber yeterli bahart olarak.

  • Esinsin  (04.04.20 23:12:20)
Ben domates salçası ve yağı, kavurmadan, direkt bulgurun üzerine katıyorum. Öyle deneyebilirsiniz.

  • lolita  (04.04.20 23:12:36)
Ekşili seviyorsan nar ekşisini glikozdan yapılandan alma gerçek olandan al tadı çok farkediyor kısırda birde yağ olarak iyi bir sızma zeytinyağı varsa o farkeder.sogan kavuran görmedim.

  • Topalordek  (04.04.20 23:24:47)
evet kavuruyorum.
baharat; karabiber, pul biber, kimyon

  • wishmaythşngs  (04.04.20 23:35:27)
Kırmızı biber, tuz, pul biber koyuyoruz sadece. Belki bulgurun suyunu ayarlayamiyorsundur.

  • elorelia  (04.04.20 23:38:28)
Bulguru islatiyorum ama biraz diri bırakıyorum.
Bulgura limon sıkıp bir tur karıştırıyorum.
Kıyılmış yeşil soğan ve maydanozu ekleyip karıştırıyorum.
En son zeytinyağında kizarttigim salçayı ekleyip karıştırıyorum.
Varsa bazen nar ekşisi de ekliyorum.
  • Amaranta ursula  (04.04.20 23:51:38 ~ 05.04.20 00:04:37)
kisirda pismis bir sey yok. taze sogan, maydonoz, domates salcasi, domates ve bulgur.

  • alperz  (05.04.20 00:01:30)
Kavurmadan yeşil soğan ile yaparım ben. İçine domates doğramam. Yeşil soğan,maydonoz, salatalık, dereotu, varsa marul, bol biber salçası, domates, isot, kimyon, sarımsak,bol zeytinyağı ve nar ekşisi ve bonus olarak adıyamandan aldığım 7 karışım baharat. Yiyenler begeniyor.

  • curukturpkokusu  (05.04.20 00:34:07)
Ben de artık kavurmayı bıraktım, soğan da koymuyorum. Ama asla standart bi ayar tutturamadım hepsi birbirinden farklı oluyor :(

  • pegi  (05.04.20 01:18:39)
Yeşil soğan ve marulsuz yemem. Çok az da sarımsak atarım salçayı kavururken . Salçayı çok kavuruyorsanız tadı kötü gelebilir.

  • damla sakızlı dondurma  (05.04.20 01:51:44)
Yeşillikleri yıkayıp süzülmesi için kenara alıyorum.
Derin bir tencerede önce soğanı, sarımsağı daha sonra salçayı ekleyip kavuruyorum.
Kavrulduktan sonra aynı tencereye suyu ve tuzu ekleyip hepsini kaynatıyorum.
Kaynayınca içine bulguru ve baharatları ekleyip bir güzel harmanlayıp tencerenin kapağını kapatıp bulgurun yumuşamasını bekliyorum.
Beklerken yeşillikleri ve içine koyacağım diğer malzemeleri doğruyorum.
Tüm işlemler bitince hepsini aynı kaba alıp, limonunu ve nar ekşisini ekliyorum.
Bence fena olmuyor.
  • icimdekipollyannatinerebasladi  (05.04.20 01:56:34)
Uzun uzun anlatamadım ama ben de kısırda hiçbir şeyi pişirmem, rengi Kırmızı ve bol malzemeli olur
@ curukturpkokusu nun anlattığına yakın benimki de

  • aquarium  (05.04.20 02:11:11)
Yenibahar baharatı var mesala bizde

  • coca cola  (05.04.20 02:33:35)
Ben bulguru ıslattığım sıcak suya limon tuzu atıyorum bir kaç tane sonra karıştırıyorum limon tuzu eriyince suyu bulgura döküyorum kapağını kapatıyorum çekmesini bekliyorum. Birde sade domates salçası ile değil biber salçası da eklerim.

  • lumos  (05.04.20 02:40:23)
Ben de diyorum niye kısırın standart bir lezzeti yok, meğerse herkes kafasına göre takılıyormuş.

Kısırda hiçbir şey pişmez'cilerdenim ben de. Kimyonu da yakıştıramadım ayrıca. Dereotu güzel bir fikir. Yeşil soğan ve salatalık ise olmazsa olmaz, o yumuşak bulgur ve diğer malzemelerin yanına kıtırlık, dirilik vericek bir şeyler lazım; basit ama etkili bir damak hareketlendirme tekniğidir bu. Aynısı mercimek köftesi için de geçerli mesela; hatta o daha da yumuşak olduğu için marula sarıp yiyoruz. Marul ısıra da yakışıyor bence.
  • Bruce  (05.04.20 03:16:45 ~ 03:17:52)
dediklerine ek olarak ben domates, salatalık ve marul ve nar ekşisi de ekliyorum. domates ve salatalık değiştiriyor bence bayağı, sulu oldukları için kısırı daha yumuşak hale getiriyorlar, daha güzel oluyor (kanısındayım).

  • knight of cydonia  (05.04.20 04:13:45)