Evcil hayvan (kedi) sahiplenmek isteyen

Artık olmaz değil mi... olur mu ki... çok pis tongaya düştüm...

(git:www.cambridgeindependent.co.uk )

son günlerde hastalığın yarattığı panik ve endişe,havvan sahiplenmek isteyenlerin kararını mutlaka gözden geçirmesine sebep olacaktır:(
  • steve keller  (04.04.20 11:21:16 ~ 12:34:02)
Kedi benim bir arkadaşımın kedisi. Arkadaş memleketine gitmiş uzun kalacağını bilememiş, kediyi almamış yanına (!?), kedi de evde uzun zaman yalnız kalmış. Beni görünce çıldırdı sevinçten. Hayvanı imkan bulup derleyip toparlayıp eve getirdim ama bizde 3 kedi var, bu kedi gelince hepsi çok gerildi. Bu da gerildi. Üçü bunun üstüne atlar gibi geliyor korkuyorum. Bu şekilde yapamayacağız gibi. Ne yapayım bilemedim, arkadaş da gelemiyor. Onun için sordum...

  • muhayyer divan  (04.04.20 12:42:55)
kedilerde corona virüsü fip dediğimiz hastalığa neden oluyor.
bilimsel makalesi, araştırması falan nedir bilemem, ama insana bulaşmayan bir hastalık olarak bilinir.
benim bir kedim fip'ten ölmüştü mesela.
kediler arasında da yaygındır, insanlara bulaşabiliyor olsa durum daha farklı olurdu diye düşünüyorum.

evdeki duruma gelince, bir şey olmaz.
üstüne atlasalar da zaman içinde alışırlar.
üç kedi varsa, dördüncü de ayak uydurur merak etmeyin.
birlikte oyunlar oynatın, konserve mama gibi ödüller verin, hepsine aynı yerde mama yedirin, kaynaşırlar.
  • blatta hiberna  (04.04.20 13:28:05)
@blatta hiberna

Evin 3 kedisi de ikili birlik olup diğerine saldıran tipler. Bir araya geleli 4.4 yıl oldu hâlâ böyleler. Onun için korkuyorum.
  • muhayyer divan  (04.04.20 13:46:18)
benimkiler de öyle yapıyor, normal.
onlar kavga ede ede kendi düzenlerini kurarlar, en kötüsü arada bir birbirlerini pataklarlar.
korkmayın yani, bırakın kavga etsinler.
çok sertleşirlerse ayırırsınız.
sadece tırnaklarına dikkat edin, gözleri zarar görmesin.
  • blatta hiberna  (04.04.20 15:52:20)
@cureforlove:
kedilerdeki corona'yla covid19'un aynı olmadığını zaten herkes biliyor diye tahmin ediyorum.
covid19'lu hayvanlarla burun buruna yaşamış olamayız mantıken zaten.

ben kedilerde bulunan corona'nın hangi tip olduğunu bilmediğimi, o versiyonun insanlara bulaşmadığını ama bunun bilimsel açıklamasını bilmediğimi anlatmaya çalıştım.

covid19 insandan kediye bulaşabildiğine göre kediden insana da bulaşır muhtemelen.
çünkü zaten hayvandan insana geçen bir virüs.

edit:
bu arada tabii kediye bulaşmış olan vakayı incelemek lazım.
dünyadaki salgını düşünürsek, o kadar kolay bulaşıyorsa hayvanların da kırılması lazımdı.
öyle bir durum yok.
sadece 1-2 tane kesinliği bilinmeyen olay var.
  • blatta hiberna  (05.04.20 22:20:58 ~ 06.04.20 05:38:51)