kararsızlığın üzerinden nasıl geliyorsunuz?

sb.

Karar vererek. Kararsız kalmak, boşa vakit harcamaktır. En kötü karar bile kararsızlıktan iyidir diye bir söz okumuştum. Kararı nasıl veriyorsunuz dersen önceliklerimi belirleyip veriyorum. Ne hakkında kaarar vermem gerekiyorsa o konudaki önceliklerimi saptayıp o önceliklerimi hangi seçeneğin daha iyi sağladığına bakıyorum. Farklı bir seçenek olabilir mi diye kontrol edip yoksa kararımı veriyorum, varsa aynı muhakemeyi yeni seçeneğe uygulayıp kararımı veriyorm.
Kararsızlıklarınıza bakın, genelde hayati olmayan önemde konular. Burada önceliklerinizle kendinizi ayarlayabilirsiniz.

  • erty_ksk  (31.03.20 11:21:51)
Ben dersimi iyi çalışıyorum. Alacağım kararla ilgili araştırma yapıyorum, akıl danışılacak kişilere soruyorum ondan sonra da harekete geçiyorum.

  • burka  (31.03.20 11:47:51)
Hayata yön verecek veya önemli sonuçlar doğuracak kararlar için her türlü bilginin toplanması işi kolaylaştırır.

Ama "nerde yesek?", "hangi film?", "o mu bu mu?" gibi durumlarda konuyu uzatmadan yazı-tura ile karar veririm.
  • Novice  (01.04.20 10:51:47)
yararlarini zararlarini teraziye koyup tartarak. kisa vadeli etkileri, uzun vadeli etkileri, pisman olup olmama ihtimali. bunlarin hepsini ele alip en optimal karari almaya alisiyorum.

  • baldur2  (01.04.20 10:59:30)
gelemiyor, bedelini ödüyoruz.

bedel büyüdükçe bir sonrakinde yanlış da olsa bir konuda karar vermek daha kolay oluyor.

karar yorgunluğu adında bir kavram var. karar vermeye çalışmak ve kararsız olmak ciddi şekilde hayat enerjisinden alıp götürüyor. bu durumda dedikleri kadar da kötü karar bile kararsızlık iyi yoluna çıkıyor.

ufak şeyler için karar mekanizmasını yormamak gerektiğini düşünüyorum.
  • biseysorcaktim  (01.04.20 11:01:09 ~ 11:08:21)