Alerjik Rinit ve Corona Virüs

Merhaba, bildiğim kadarıyla benim hiçbir kronik rahatsızlığım yok. Fakat, bu Mart ayının başından beri (yani havaların ısınmaya başlamasından beri) boğazımda ve kulaklarımda geçmeyen sürekli bir kaşıntı bir gıdıklanma var. Burun akması yok. Gözlerin yaşarması yok. Bazen hapşuruk var. Yine de bunun alerjik rinit olabileceği söyleniyor.

Alerjik rinit ciddi bir kronik rahatsızlık mıdır? Corona virüse yakalanmam durumunda risk teşkil ediyor mu?

alerjik rinit türkiye'de neredeyse 2 kişiden birinde görülen bir rahatsızlık. kimisinde çok aşırı olup nefes ve koku almayı tamamen kapatabiliyor. genelde bahar aylarında görülmesine karşın hayvan, ev tozu hatta hava kirliliğinde bile artabiliyor. bende senenin çoğunda var mesela. ama çok yoğun değil.

nisan, mayıs aylarında sizdeki de çok rahatsız edici bir durum olabilir. kbb'ye görünüp antihistaminik ilaç alırsınız. ilaç kullanıldığında sorun kalmıyor.

kortizonlu burun spreyleri var. bu dönemde bu spreylerin kullanımı önerilmiyor. çünkü burunda mukoza yapısı filtre görevi görüyor. ancak bu ilaçlar o filtreyi yok ediyor.

özetle, endişe etmeniz gereken bir durum yok. anti-histaminik ilaçlar ile (aerius, singulair, duact vs) fayfa görülebiliyor. ancak yan etkileri olabilir. doktora gitmeden kullanmayın.
  • biseysorcaktim  (30.03.20 19:22:14)