TV'nin ses çıkışı yoksa nasıl ses sistemi bağlayacağım?

awox 3282 modeli bir tv'm var.

arkasında audio in yazan yer var ama out yok. yan tarafta stereolar var renkli kablolarla denedim ancak olmadı.

elimde sadece scart girişi kaldı sanırım. gidip o kabloyu alsam yine mi israf olacak bilemedim. ses sistemi telefon ve bilgisayar ile çalışıyor. sıkıntı tv'de.

TV'nin ses çıkışı yoksa nasıl ses sistemi bağlayacağım?

scarta boşa para vermeyin. o da giriş çünkü.

kaynağınız uydu alıcıysa uydu alıcısında ses çıkışı arayın, tv box vb şeylerse de aynı şekilde.

yayın kaynağında ses çıkışı işinizi çözecek.
  • eeb  (30.03.20 14:11:02)
dmart'ın alıcısı var. onun üzerinde de scart var sadece ses çıkışı yok.

  • psychosocialll  (30.03.20 14:12:14)
daha yeni bir dsmart uydu alıcı ile değiştirmenizi tavsiye ederim.

scart üzerinden zaten kaliteli bir görüntü almanız da pek mümkün değil.

hem görüntü iyileşir hem de ses çıkışı sağlamış olursunuz.
  • eeb  (30.03.20 14:17:33)
çok teşekkür ederim

  • psychosocialll  (30.03.20 14:19:32)
Kulaklık girişi yok mu tv ya da alıcıda?

Kulaklık girişi size yeter, yoksa scart girişinden ses çıkışı da alınabiliyor. Genel kanı @eeb'in dediği gibi scartın bir giriş standartı olduğu yönündedir ama aslında scartta bir çok veri var, ses de bunlardan biri.

Elinde bir scart kablo varsa hangi numaralı ayağın ses çıkışı olduğunu dosyalarıma bakar yazabilirim.
  • John Bloor  (30.03.20 14:37:24)
tv yi incelemedim ama hdmi arc özelliği vardır belki, yani ses sistemine hdmi ile bağlanabilirsin, tv hdmi üzerinden ses çıkışı verir.

  • kimlanbu  (30.03.20 15:05:24)
@john Bloor haklı aslında ama scart içindeki ayaklar ile oynama riskini almayıp bu işi 2 parçada da çözmek mümkün.

nasıl?

scart to rca adaptörlerden 1 adet alıyoruz.

sc01.alicdn.com

tv ye takıyoruz.

bir adet scart to rca kablo alıyoruz.

n11scdn.akamaized.net

uydu alıcının arkasına takıyoruz.

sarı olanı tv'deki adaptörün sarı girişine bağlayıp kırmızı ve beyaz olanları TV yerine ses sistemine bağlıyoruz.
  • eeb  (30.03.20 15:05:59 ~ 15:06:34)
@eeb' ek olarak; fikir çok güzel ama sadece bir tane kablo ile de halledebilirsin sanki.

İlk mesajdan anladığım tv'nin yan tarafında sarı kırmızı beyaz girişlerden de var.

eeb'nin resmini verdiği bir ucu rca bir ucu scart olan kablodan alıp;

Scartı uydu alıcısına
Sarı ucu tv'ye
beyaz ve kırmızıyı ses sistemine

takabilirsin. RCA uçları ses sistemine girecek girişleri yoksa rca'dan 3.1 stereo girişe çeviren küçük bir fiş de alabilirsin.

Şundan;

www.tdtprofesional.com
  • John Bloor  (30.03.20 15:45:29)