şişli'den maltepe'ye taşınmak mantıklı mı? (deprem sebebiyle)

depremden çok korkuyoruz da. şişli'deki 335 yıllık binadan maltepe'deki 15 yıllık binaya taşınmak mantıklı mıdır?

şu haritaya bakıyorum: evrimagaci.org

şişli'nin zemini maltepe'den daha iyi gözüküyor.

ayrıca şu haritada da şişli 2. derece, maltepe 1. derece deprem bölgesi olarak gözüküyor: cdn.evrimagaci.org:no_upscale():format(webp)/evrimagaci.org%2Fpublic%2Fcontent_media%2F2fd27df58cf21691b116fb1c4b7e10b9.jpg

Zemin çelik olsa da yapı dandikse kağıt gibi dağılır, zeminin sağlam olması yüksek yapılar için maliyeti düşürür ya da yükseltir sadece, yoksa uygun teknikle kuma bina inşa etsen depremde yıkılmaz.

Dakika durmayın, taşının.
  • John Bloor  (28.03.20 15:33:58)
Şişli'den Maltepe'ye taşınmak kesinlikle mantıklı değil. Zemini iyi değil Maltepe'nin. Şişli ve civarında sağlam zeminli bir yeni binaya taşınmanız kaygılarınızı azaltacaktır.

Maltepe'ye taşınınca bu sefer oranın 1. derece deprem bolgesi olduğu gerçegi sizi korkutacak.
  • chihirovekohaku  (28.03.20 15:54:32)
@john bloor: ama fay hattına çok yaklaşmış oluyoruz ya. bu büyük bir sıkıntı değil mi?

@chihi: işte, şu an bile kaygılandırıyor.
  • ahm1  (28.03.20 15:56:55)
Marmara'da 7+ üzeri deprem üretmesi beklenen dört ayrı fay hattı var. Nereye taşınırsanız taşının fay hattına yakın olacaksınız. Cenk Yaltırak'ın MTA'nın haritalarını kullanarak yaptığı ivme haritaları var. Şu grupta detayları var: www.facebook.com Maalesef semt veya sokak bazında detay veren bir harita yok.

Bence bu konuda tavsiye vermek için bilinmesi gereken bir sürü parametre var. Yani zemin ve bina sağlam olsa bile çevredeki binaların veya istinat duvarlarının zarar verme ihtimali var. Ben olsam bir uzmanına danışırdım ama o uzmanı bulmak ayrı bir mesele :(
  • bruce mclaren  (28.03.20 16:19:09)
"Nereye taşınırsanız taşının fay hattına yakın olacaksınız."

ne kadar kuzeyde olursan o kadar iyi diye biliyorum ben.
  • ahm1  (28.03.20 16:28:20)
maltepenin neresi?
e-5 ve üstü nispeten iyi
yeni bina eskisinden her açıdan iyidir.

taşının.
  • rewlack  (28.03.20 16:54:44)
Fay hattının üzerinde de olsan yeni bina eski binaya göre her zaman avantajlı.

Yeni ve eski diye ayırmamız yaşla alakalı değil aslında, bize göre 99 depremi öncesi ve sonrası olarak bir çağ kapanıp bir çağ açıldı inşaat sektöründe.
  • John Bloor  (28.03.20 17:00:00)
Sisli zemini saglamdir dogrudur da o zeminin ustundeki bina saglam mi peki

Bu lafi cok duyuyorum.. ama canim bizim zeminimiz saglam...bunu soyleyen de eski ve kacak katli binada oturuyor..

Cahillik mi avuntu mu karar veremiyorum nolduguna..

Her turlu genc bina daha iyidir yani.

Ama su ara tasinamazsin ki :(
  • Flipsflops  (28.03.20 17:21:44)
Maltepe dediginiz yer buyuk bir yer, sahile yakin oturmazsaniz e5 ustu sitelere bakin. Her yerinin zemini kotu degil. Nish adalarin ustu kayalik mesela

  • engiribord  (28.03.20 20:41:49)