Dhcp Server eski bilgisayar ile

Merhaba,
Ufak bir sitedeyim, site bir İnternet aboneliği alıp oaylastiriyor ancak gördüğüm kadarıyla dhcp ile baş edemiyor.
Eski bir bilgisayara dhcp Server kurarak bunun altından kalkabilir miyiz diye düşündüm.
Nasıl bir konfigrasyon yeterli olur ve hangi yazılımı (ücretsiz) önerirsiniz.
TV bilgisayar vs toplamda 100 haydi 150 cihaz ip alacak diyelim. (hepsi her an bağlı değil tabi)
Teşekkürler

bunun için mikrotik bir cihaz öneririm. dhcp'den çok o kadar request ile başa çıkılamıyor gibi geldi bana.
alın bir mikrotik bir kere kurulum yapın ve unutun.

kaç kullanıcı varsa ona uygun bir cihaz almak lazım. kaç daire ve kaç kullanıcı var şu an?
  • ozdek  (26.03.20 16:11:16)
Mikrotik cihaz nedir hiç duymadım.

Şu an 8 villa aktif ama ev başına belki 10 civarı ip alan alet vardır. Yazın bu sayı biraz daha artıyor tabi.
  • kisa  (26.03.20 16:29:13)
Şu anda drytek vigor 2860 diye bir cihaz bu işi üstleniyor.

  • kisa  (26.03.20 16:30:20)
@ozdek +1
Bence de mevcut internet trafiğini paylaştırabilecek, bağlantı isteklerinin altından kalkabilecek bir cihaz daha uygun olacaktır. 100+ cihaz sayısı çok değil ancak bunların organizasyonu ortalama bir ağ cihazının kapasitesinin üzerinde elbette. Doğru kiralama süreleri ile bu iş zorlanmadan çözülür diye düşünüyorum.

@Güncelleme
Cihazın teknik özelliklerini inceledim, fena bir ürüne benzemiyor. Siz de herhalde interneti kablosuz olarak dağıtıyorsunuz. Bence DHCP sunucu kurmadan önce cihaz log dosyalarına kısaca bir göz atın, optimizasyon yaparak mevcut durumu gözlemleyin. Eğer tüm siteyi kapsayabilen, güçlü bir cihaz ise altından kalkabilir.
  • burka  (26.03.20 16:33:56 ~ 16:43:42)
drytek vigor da mikrotik'in muadilidir. eğer o kaldıramıyorsa ondan daha üst bir modele geçmeniz sorunu çözecektir.

sorun çok basit dhcp pool tükenmesi de olabilir. pool'u arttırmayı denediniz mi? kira sürelerini düşürün. herkesi ağdan bir atın. kaç client bağlı ona bakın.

10 villa 100 cihaz desek o alet bunu karşılar. ama muhtemelen dhcp 200 civarıdır. yani şu an 200 den fazla cihaz ip almış görünüyor olabilir.

bunu arttırmanız lazım.
  • ozdek  (26.03.20 16:41:16)
O zaman yeni cihaz arayışı yerine kiralama süresini düşürüp ayarları gözden geçireceğim. Teşekkürler.

  • kisa  (26.03.20 16:42:32)
Her evde AP var, bunlar kablo ile switchlere bağlı ve sonunda direkt modeme kablo ile bağlanıyorlar.
Kablosuz bağlandı sadece evdeki AP ler ile buna bağlı cihazlar arasında

  • kisa  (26.03.20 16:44:18)
admin hesabıyla vigora giriş yapıp kurcalayın.

mikrotik skillerim paslı durumda ama teamviewer ile admin olarak bağlanabilen bilgisayara bağlantı sağlarsanız kurcalamaya çalışırım.

içimdeki his dhcp pool u arttırmak diyor ilk önce.
sonra qos ayarlarına falan da el atılabilir.

severim böyle konfigleri heyecanlandım.

not: kurcalamadan önce yedek alın :)
  • ozdek  (26.03.20 16:44:41 ~ 16:45:30)
:) kabaca bir bakmıştım ama tekrar bakarım.
Teamviewer i yapabiliriz ama şu an değil. Her ne kadar iş benim elimdeyse de asıl ilgilenen kişiye söylemek lazım (insan ilişkileri :) >
Yedeği aldım :)
Şimdi baktığımda bur güncelleme de çıkmış onu da yüklerim
  • kisa  (26.03.20 16:49:34)
s-Eski bir bilgisayara dhcp Server kurarak bunun altından kalkabilir miyiz ?
-Evet Windows server 2003'le bile yapabilirsiniz.
s-Nasıl bir konfigrasyon yeterli olur .
-Donanım sorun olmaz. Yeter ki 7/24 çalışacak bir cihaz olsun .10 sene öncesinin teknolojisi işini görür.
s- hangi yazılımı (ücretsiz) önerirsiniz.
-Bilginiz olmadığını düşünüyorum. Windows 2003 veya 2008. Bilginiz varsa Centos veya FreeBSD
s-TV bilgisayar vs toplamda 100 haydi 150 cihaz ip alacak diyelim. (hepsi her an bağlı değil tabi)
-sadece dhcp ise 150 , 200 cihaz sorun değil. Zamanınız olursa sabit ip yaparsanz daha bile güzel olur.
  • ycaycayca  (26.03.20 23:30:29)
Sorunun dhcp server kaynaklı olduğundan emin misiniz? Statik ip verdiğinizde sorun gideriliyor mu? Sormamın nedeni dhcp server dediğiniz işlemleri raspberry pi'den düşük işlem güçlü cihazların bile rahat rahat yapıyor olması. Tek networkte çok fazla cihaz varsa havuzun küçüklüğünden/broadcast trafiğinden ya da trafiğin 100mbps'den fazla olmasından patlıyor olabilir misiniz? (Uplink portunuzun 100mbps olduğunu düşünerek söyledim tabi bir de modem ya da router'ın kendi içindeki throughput nedir ona bakmak lazım)

  • ned flanders  (01.04.20 17:35:05 ~ 17:37:39)
Teşekkürler cevaplar için.
Kabloları tekrar elden geçirdik ve modemin yazılımını güncelledim. Şimdilik pek sorun yaşanmıyor. Sanırım haklısınız sorun dhcp Server kaynakli değil gibi.

  • kisa  (02.04.20 10:34:04)