[]

Antidepresan kullananlara sorum ?

Faydası oluyor mu antidepresan kullanımının ? Ben de günlük yaşamda bazı problemler yaşıyorum kaygı endişe tarzı ya da bazen hayattan soğuma tarzı durumlar yaşıyorum.İçime kapanıyorum bazen.Mutsuz hissediyorum.Ama bir kez bile antidepresan kullanayım diye bir düşüncem olmadı.Kullananlar hayat kalitelerinde belirgin bir fark görüyor mu yoksa tamamen psikolojik bir rahatlama mı ?
 
Anahtar kelime sizin durumunuzda "bazen". Bazen herkesin başına gelir. Mütemadi bir depresyon hali yoksa bu antidepresanları kesinlikle kullanmayın. Bir srü kimyasal var bir sürü yan etki var. Çok basit bir mevzu değil. İşe yarayanları var. Ben iki yıl kullandım. Ancak hayatın olağan akışındaki hüzün dert keder durumları için değil bu ilaçlar. Çıkılamayan çukurlar için üretilmiş. Zaten antidepresanlar ilk üç hafta etki etmez sonra etkisini göstermeye başlar. Hop ilacı aldım yarım saat sonra kuş gibiyim diye bir durum söz konusu değil yani.


  • istanbul beyefendisi  (24.03.20 20:21:18) 
bazen durumlari icin degildir antidepresan, yazara katiliyorum. bunun yaninda etkisini gorebilir misiniz derseniz, doktordan doktora ilactan ilaca bunyeden bunyeye degisebiliyor. iyi gelen var, halsiz yapan var vs.

ben kullaniyorum mesela gayet iyi geliyor. kullanmazsam normal yasamima inanilmaz halsiz ve isteksiz devam ediyorum ama, benim kullanmam sart.

eger rahatlama hissetmek istiyorsaniz, spor yapin, yoga yapin. gercekten rahatlik veriyor. sporu hayatinizin bi parcasi haline getirebilirseniz, uzgun oldugunuzda da yapmak zorunda kalirsiniz :) ay halim yok yapamam demezsiniz.

www.youtube.com
  • damba  (24.03.20 20:34:45) 
Psikologum, haaytımda olağan dışı ve zorlu bir süreç yaşadım. O süreçte -bir sene kadar- cipralex 20 mg kullandım ve fazlasıyla yararını gördüm.
İnanç meselesi değil bu, yani nasıl insülin salgılanması inançla artıp azalmıyorsa ciddi sıkıntılarınızda destek almanız da kaçınılmaz. Ha bu arada ben çok direndim başta (ki terapiye gitme olayım da yardımı kabul edebilmekle ilgiliydi), sonunda ikna olup alınca da onca zaman kendimi boşuna paralamışım diye üzüldüm.

Almaktan korkmayın, yeter ki doğru doktoru bulun.
  • mor bembombom  (24.03.20 20:36:19) 
UYARI: Antideprasan kullandım ve bu yazı tamamen kişisel görüşümdür, modern tıp ile profesyonel bir bağım yoktur.

Kendimle ilgili detay vermeden şunu yazayım, antideprasanlar etkilidir ve yerine göre faydalıdır.Benim kullandığım ilacın faydalı olmasının tek sebebi, beni zombiye çevirmesiydi. Bu ilaçlar sizi depresyona sürükleyen şeyleri çözemez, bunun yerine sizi etkisizleştirir. Ya ne olacaktı? dediğinizi duyar gibiyim. Cevap veriyorum hemen; şöyle olacaktı: Depresyona sebep olan ne varsa gelmişini geçmişini şöyle sağlamca taaa... Neyse sakinim.

Ayrıca bu ilaçların uzun süreli kullanımına da karşıyım. Canan Karatay sen misin? diye de merak ediyor olabilirsiniz. Ona da cevabım var: Hayır efendim; ben, içtiğinde adamı 12 saat uyutan, ardından da 6 saat sarhoş gibi dolaştıran antideprasanı yaklaşık 6 ay kullandıktan sonra 2x2 işlemini bile 7 dakikada anca çözebilecek kıvama gelen fen lisesi mezunuyum :/ (mezun olalı yaklaşık 15 sene de olsa, etkileyici olsun diye ekledim hehe)

Merak eden olur diye ekleyeyim, ilacı günden güne azaltarak, önerilen zamandan daha kısa sürede, doktor pek önermeden bıraktım gitti.

Ekleme 1: İlk paragrafta aslında ilacın, “gerçekten” faydalı olan bir yönüne değinmek istedim; ancak biraz dağınık olmuş. Kısaca, tazmanya canavarı gibi olmuşken alınan ve sizi sakinleştiren ilaç ne olursa olsun (ölümcül bir yan etkisi yoksa [bu notu da dikkatli olmak için ekliyorum, iki satırlık duyuruda kocaman kocaman konularda konuşuyoruz zaten]) faydalıdır. Ben biraz yaşadığım dönemin etkisine girmişim yazarken.
  • kusmakla kusamamak arasindaki ince cizgi  (24.03.20 20:50:08 ~ 21:37:44) 
kullandım. hiçbir işe yaramıyor. hiçbir. antidepresan kullanıp kendimi kandıracağıma karadeniz fıkraları düşünür onlara gülerim.


  • ryhmer  (24.03.20 20:55:42) 
Kullandım. İşe yarıyor. Ama bırakınca eski haline dönüyorsun. Bırakması ayrı dert. Libido ölüyor vs bir sürü yan etkisi var. Kullanma.


  • Arthur Dayne  (24.03.20 22:03:16) 
Bir dönem moralim çok kötü ve sinirliydim. Kullandım işe yaradı sonra ara vermek zorunda kaldım cipralexti ama ölçüyü hatırlamadim. keşke ara vermeseydim diyorum şimdi. Şu an kullanmıyorum ama o dönem doktorla bi türlü randevum müsait olmadı ilacı da yazdiramadim vs derken o dönem zor geçti. Kullansam daha rahat geçerdi.


  • Topalordek  (24.03.20 22:58:06) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.