ücretsiz ssl sertifikası sorunu

merhaba,

udemy'den bir eğitim programı satın aldım. word press vs üzerinden site yapımını anlatıyor.

videoda domain godady'den alınıyor fakat benimki turhost'ta. bu yüzden aynı işlemleri bakarak yapamadım.

cloudflare üzerinden ücretsiz ssl alımı gçsteriliyor. bunu yaptım ve bana verilen 2 tane nameserver'ı turhost'taki alan adı kısmına girdim.

fakat turhost böyle bir uyarıda bulundu:

Turhost.com üzerinde bu alan adına bağlı bir hosting hizmetine sahipsiniz ancak alan adınızın nameserver (isim sunucusu) kayıtları hosting hizmetinizi kullanabileceğiniz şekilde yapılandırılmamış.

Bu durum genellikle nameserver kayıtlarının hatalı / eksik yapılandırılması veya DNS yönetim hizmetinin etkinleştirilmesi halinde gözlemlenir.

Alan adınızın şu anki nameserver kayıtları aşağıdaki gibidir:

NS1: xxxx.cloudflare.com
NS2: xxxx.cloudflare.com
Hosting hizmetinizin tekrar çalışır hale gelmesi için alan adı nameserver kayıtlarının aşağıdaki biçimde yapılandırılması gerekmektedir:

NS1: xxxx.turhost.com
NS2: xxxx.turhost.com
Alan adı nameserver kayıtlarınızın otomatik olarak değiştirilmesi için aşağıdaki düğmeyi kullanabilirsiniz.

bunun sebebi nedir? turhost neden bana bu hatayı veriyor olabilir?

teşekkürler.

turhost'un o hatayı veriyor olmasında bir sakınca yok. çünkü siz nameserver olarak cloudflare'i kullanıyorsunuz artık.

tek dikkat etmeniz gereken şey, cloudflare üzerinde dns kayıtlarının düzgün yapılandırıldığından emin olmak.

onu da cloudflare domain'i eklediğiniz zaman otomatik hallediyor olması gerekiyor.

cloudflare'in panelinden host a ve mx kayıtların turhost'a yönlendirildiğinden emin olun yeter.
  • aziz dostum jack  (22.03.20 19:40:30)
turhost kullanmadım, ama sizin dediğinizden çıkardığım sonuç, turhost hosting hizmetinde detayla uğraşmamak için domain ile birlikte alınan hosting'lerde dns değişimine izin vermiyor. normalde yapabilirsiniz, fakat turhost size sunucu ip'si falan vermesi gerekecek sanırım onlarla uğraşmıyorlar. belki kurcalarsanız ayarlarda bulabilirsiniz, belki de hiç yoktur.

madem öyle siz o dns ayarını turhost olarak bırakın, SSL'i de (let's encrypt) www.sslforfree.com buradan alın. adımları takip ederseniz yapması çok kolay. cloudflare ssl hiç almadığım için let's encrypt önerdim, belki cloudflare'den de yapabilirsiniz.

let's encrpyt'te bir detay var, eğer sunucuda sil-yeniden yap yap-boz işleri yapacaksanız, 7 gün içinde en fazla 4 veya 5 sertifika almanıza izin veriyor. eğer çok yeni sertifika istemi yaparsanız 7 gün dolmasını beklersiniz. yani bir kere kurun bakın, udemy'de ilerleyin biraz sonra gerekirse her şeyi silmeniz gerekirse 2. sertifika talebinizi yaparsınız.
  • malheiros  (22.03.20 19:48:28)